02:38 16 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1970
  • RUB92.2336
Baltijā
Saņemt īso saiti
40

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas perspektīva saņemt Rail Baltica būvdarbiem apsolītos 1,4 miljardus eiro strauji attālinās.

RĪGA, 28. janvāris – Sputnik. Latvija, Lietuva un Igaunija tirgojas ar Eiropas Parlamentu par transbaltijas dzelzceļa Rail Baltica būvdarbu finansējumu. Baltijas valstis piedraudēja aizkavēt ekonomikas atjaunošanas nacionālo plānu ratifikāciju, ja nesaņems 1,4 miljardus eiro, ko tām jūlijā apsolīja parrunās par ES septiņu gadu budžetu.

Tagad projektam Rail Baltica nav tik liela nozīme ES acīs, lai piešķirtu tam līdzekļus prioritārā kārtībā, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Krievijas zinātņu akadēmijas Eiropas institūta Ekonomikas pētījumu nodaļu vadītājs Anatolijs Bažans.

"Patlaban Eiropā lieli līdzekļi aiziet iedzīvotāju un rūpniecības atbalstam, veselības aprūpei. Kad rodas nepieciešamība maksāt uzreiz vairākos virzienos, bet šie izdevumi budžetā nav paredzēti, tad pietrūkst līdzekļu iepriekš ieplānotajiem projektiem," paskaidroja Bažans.

Eksperts norādīja, ka naudas trūkuma apstākļos pastiprinās pretrunas starp tiem, kam tā jāsaņem, un tiem, kas to saņem.

"Eiropas Savienībai projekts Rail Baltica tagad nav tik svarīgs, kā citi izdevumi. Parastos apstākļos, kad ES beigsies ekonomiskā lejupslīde, projekts tiks izskatīts un saņems visu finansējumu. Taču tas nenotiks tik drīz," brīdināja Bažans.

Saskaņā ar projektu Eiropas standarta sliežu ceļam Rail Baltica jāsavieno Baltijas valstis ar Poliju. Saskaņā ar sākotnējiem aprēķiniem, ar investīcijām 5,8 miljardu eiro apmērā Rail Baltica vajadzēja nest peļņu - 16 miljardus eiro. Pērnā gada ekspertīze parādīja, ka projekta realizācijas gadījumā zaudējumi veidos vismaz četrus miljardus.

Бажан рассказал, когда Брюссель даст Прибалтике денег на Rail Baltica

Pēc temata

Varēs uzņemt trīs vilcienus ar 300 tankiem: Rail Baltica aprīkos laukumus NATO
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju
Dzelzceļš kara jūtīs. Ko vadās pa Rail Baltica?
Dodiet, ko solījāt: kā Baltija šantažē Eiropas Savienību Rail Baltica finansēšanas dēļ
Tagi:
Rail Baltica, Brisele, Baltija

Galvenie temati