11:31 14 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1896
  • RUB91.8450
Baltijā
Saņemt īso saiti
138

Baltijas republikas tiecās iestāties ES, lai pēc iespējas ātrāk integrētos, taču Krievija vēl tolaik skaidroja, ka nevajag norobežoties no vēsturisko un ģeogrāfisko saišu potenciāla.

RĪGA, 16. decembris — Sputnik. Pēc Lietuvas Statistikas departamenta informācijas šī gada trijos ceturkšņos Krievija bija Baltijas republikas galvenais eksporta partneris. Kā vēsta Sputnik Lietuva, Lietuvas eksporta īpatsvars Krievijas Federācijā bija 13,3%, Latvijā – 9,4%, Vācijā – 8,2%.

"Kādēļ Baltijas valstīm bija jāiestājas Eiropas Savienībā, ja visa tirdzniecība saistīta ar Krieviju?" ironiski pajautāja Krievijas Zinātņu akadēmijas Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta Starptautisko attiecību centra vecākais zinātniskais darbinieks Vladimirs Oļenčenko intervijā Sputnik Latvija.

Pēc viņa vārdiem, Baltijas republikas tiecās iestāties ES ar lozungu steidzīgi integrēties, bet Krievija jau tolaik skaidroja, ka nevajag norobežoties no vēsturisko un ģeogrāfisko saišu potenciāla.

"Baltijas valstīs pastāv nopietna pretruna starp politisko eliti, kas ieņem Krievijai nedraudzīgu pozīciju, un nacionālo biznesu, kas vēsturiski ir ieinteresēts pierobežas sadarbībā. Elite piedalās dažādās sankcijās un pielieto pret Krieviju vērsto retoriku, bet bizness kā nodokļu maksātājs budžetā ir ieinteresēts ekonomisko sakaru attīstībā," norāda eksperts.

Viņš norādīja, ka Latvija, Lietuva un Igaunija sadarbības jautājumos ar Krieviju demonstrē nopietnu neatbilstību starp politiskajiem paziņojumiem un savas darbības ekonomisko saturu.

"Politiskā elite liekuļo, saprotot Krievijas tirgus nozīmi, vienlaikus tai nepietiek drosmes, lai īstenotu patstāvīgu politiku. Pandēmijas izraisītās krīzes smagajos ekonomiskajos apstākļos tā vietā, lai meklētu sadarbības ceļus, Baltijas valstu varas turpina uzstāties ar Krievijai naidīgiem izlēcieniem," konstatēja Olenčenko.

Baltijas valstis aktīvi pielieto pret Krieviju vērsto retoriku un atbalsta visas iespējamās sankcijas attiecībā uz Krievijas Federāciju. Turklāt Krievijas pārtikas produktu embargo, kas tika ieviests atbildei uz ES ierobežojumiem, sāpīgi skāra Baltijas valstu ekonomiku. Latvija, Lietuva un Igaunija nav spējušas atrast līdzvērtīgas alternatīvas zaudētajam Krievijas noieta tirgum.

Оленченко: что Балтия забыла в ЕС, если вся торговля замкнута на Россию?

Pēc temata

Lavrovs apšaubījis, vai Krievijai ir izdevīgas kaimiņattiecības ar Baltiju
Latvijas vēstnieks Krievijā raksturoja abu valstu attiecības ar trīs burtiem
Visi brauks pie Putina: Igaunijas vadītāja atzina KF boikotēšanas politikas izgāšanos
Krievija aptur tirdzniecības pārstāvniecību darbu Baltijā
Tagi:
eksports, tirdzniecība, Krievija, Baltija

Galvenie temati