21:15 03 Augusts 2020
Tiešraide
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Baltijā
Saņemt īso saiti
63

Lauksaimnieki cer, ka ģenētiski modificētie augi būs noturīgāki pret klimata pārmaiņām.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. Lauksaimnieki Lietuvā izvērtē modificētu kultūru audzēšanas iespējas, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz LRT.

GreenMatch pētījuma rezultāti liecina, ka Lietuva ir viena no ES valstīm, kas cietusi lielākos zaudējumus klimata pārmaiņu rezultātā. Par kaitējumu ziņo arī lauksaimnieki Latvijā un Somijā.

"Laukiem trūkst valgmes, taču mēs ceram, ka pēc Lieldienām būs lietus. Tomēr dabiskās pārmaiņas ir acīmredzamas. Šonedēļ mēs pabeigsim sēju, taču redzam, ka sniegūdeņa nebija un upes ir tukšas. Neapšaubāmi, notiek klimata pārmaiņas," pastāstīja Lietuvas lauksaimniecības uzņēmuma Laukšai vadītājs Zenons Akramavičs.

Speciālisti atzīmēja, ka lietus un sausums tiek fiksēti pastāvīgi, taču kaitējumu rada pēkšņas pārmaiņas.

"Man šķiet, būtu lietderīgi sākt modificētu augu audzēšanu, kā to dara Amerikā. Tie ir noturīgi pret tādām klimata pārmaiņām un sausumu, tāpēc man šķiet, ka tie labi augtu mūsu klimatā ar mazākām problēmām. Ja pasaulē būs pārtikas produktu trūkums, man šķiet, ES un Lietuva sāks audzēt tādas kultūras. Citas izejas nav, mēs necīnīsimies pret dabu," – atzīmēja Akramavičs.

Atzīmēts, ka pēdējo 50 gadu laikā vidējā gaisa temperatūra gadā Lietuvā pieaugusi par diviem grādiem.

Pērnā gada jūlijā Lietuvas valdība izsludināja ārkārtas situācijas režīmu sausuma dēļ. Lauksaimniecības ministrijas dati liecina, ka vietējie lauksaimnieki zaudējuši trešo daļu ražas, visvairāk cietuši valsts dienvidu reģioni.

2017. gada nogalē Lietuvas zemnieku raža gāja bojā lietavu rezultātā. Valsts lauksaimniecības nozare cieta zaudējumus aptuveni 40 miljonu eiro apmērā.

Pēc temata

Biologs: bada nebūs, jo daudzi izmirs
Bioloģe: ĢMO – lēts bioloģiskais ierocis
Tarakāni un mušas, nevis bites un tauriņi: kāpēc izmirst kukaiņi
UNESCO ziņojums: cilvēkiem visā pasaulē vajadzīgs dzeramais ūdens

Galvenie temati