09:02 03 Decembris 2020
Tiešraide
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Baltijā
Saņemt īso saiti
53

Starptautiskā Somijas un Krievijas komanda atradusi Somu līcī vienu no kuģiem, kas piedalījās traģiskajā Tallinas pārgājienā 1941. gadā – eskadras mīnu kuģi "Kaļiņin".

RĪGA, 27. augusts — Sputnik. Tallinas pārgājiena 77. gadadienas priekšvakarā tikšanās laikā Radoņežas Sergija Jūras baznīcā Paldiski (rietumigaunija, PSRS JKF bijusī bāze – red.) ekspedīcijas "Sveiciens Lielās Uzvaras kuģiem" vadītājs Konstantīns Bogdanovs pastāstīja Sputnik Igaunija, ka netālu no Jūmindes raga (Igaunijas ziemeļu daļa) atrasts eskadras kuģis "Kaļiņin".

"Novik" klases eskadras mīnu kuģis, identificēts kā "Kaļiņin", atrasts 11. augustā 86 metru dziļumā, pateicoties kopprojektam, ko īsteno Krievijas ekspedīcija "Sveiciens Lielās Uzvaras kuģiem" un somu meklētāju komanda SubZone, ko vada Immi Vaļins.

Константин Богданов. Руководитель разведовательно- поисковой экспедиции.
© Sputnik / Юлия Калинина
Ūdenslīdēju komandas vadītājs Konstantīns Bogdanovs

Meklētāji jau identificējuši kuģi un apskatījuši to.

"Kaļiņins" guļ 86 metru dziļumā uz kreisā borta. Gandrīz par trim ceturtdaļām kuģa korpuss iegrimis dūņās. Redzami burtiski 2-3 metri klāja un borts, skrūve, daļa klāja būvju, manāmi bojājumi. Hidrolokācijas aprises liecina, ka pēc formas tas ļoti atgādinājis zemūdeni "Kalev"," – pastāstīja ūdenslīdēju komandas vadītājs Konstantīns Bogdanovs.

1941. gada 28. augustā Tallinas pārgājiena laikā eskadras kuģis "Kaļiņin" uzdūrās mīnu aizsprostojumam pie Mohni salas Somu līcī.

Nejaušs atradums

"Mēs esam saņēmuši līdzekļus no Krievijas prezidenta grantu fonda darbiem, kas saistīti ar padomju zemūdeņu meklējumiem un identifikāciju, taču iznāk tā, ka ienirstot ne vienmēr izdodas atrast zemūdeni. Vienlaikus norit citu kuģu un ar Lielā Tēvijas kara laikiem saistītu objektu pētījumi," – pastāstīja Bogdanovs.

Tā tika atrasts arī bojāgājušais kuģis.

25. augustā Borisa Čapligina piemiņai izveidotais labdarības fonds kopā ar Tallinas Veterānu klubu organizēja tikšanos Paldiski, kas veltīta varonīgā Tallinas pārgājiena (1941. gada augustā PSRS Baltijas flotes kuģi izlauzās no vāciešu aplenktās Tallinas uz Kronštati) 77. gadadienai.

Встреча ветеранов, поисковиков и потомков участников Таллиннского перехода. Морской Храм Сергея Радонежского
© Sputnik / Юлия Калинина
Tallinas Veterānu kluba tikšanos Sv. Radoņežas Sergija Jūras baznīcā Paldiski

Sv. Radoņežas Sergija Jūras baznīcā Paldiski notika aizlūgums par Tallinas pārgājienā bojāgājušajiem. No Tallinas ieradās sabiedriskās organizācijas "Tallinas pārgājiena piemiņa" un Krievijas ekspedīcijas "Sveiciens Lielās Uzvaras kuģiem" pārstāvji. Pasākumu apmeklēja arī Krievijas Federācijas Ārkārtējais un Pilnvarotais vēstnieks Igaunijā Aleksandrs Petrovs.

Galvenie temati