17:54 02 Aprīlis 2020
Tiešraide
  • USD1.0936
  • RUB86.4750
Baltijā
Saņemt īso saiti
72

Beztermiņa protesta akcijas mērķis – pievērst uzmanību tiesu patvaļai Lietuvā, informējuši bada streika organizatori.

RĪGA, 22. augusts — Sputnik. Jebkurš Lietuvas iedzīvotājs var pievienoties protesta akcijai, kas sākusies Viļņā zem Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites logiem, informē Sputnik Lietuva.

Полицейский патруль у палаточного лагеря бессрочной массовой голодовки
© Sputnik / Alexander Lipovets
Policijas patruļa pie beztermiņa masveida bada streika dalībnieku telšu nometnes

Aktīvisti protestē pret tiesu patvaļu valstī — pēc viņu domām, šī problēma Lietuvā ir īpaši saasinājusies.

"Lietuvas Republikas Konstitūcijas 109. pants nosaka, ka tiesu uzdevumus Lietuvas Republikā valsts vārdā pilda tikai tiesas un tajās strādājošie tiesneši. Tiesu vara ir neatkarīga un pakļaujas tikai likumam. Taču patiesībā tiesu sistēma Lietuvā, pēc būtības, vairs nav nevainojama. Šī iemesla dēļ bezcerīgā stāvoklī nonākušie akcijas dalībnieki ir izšķīrušies pat par bada streiku," — pirms akcijas pavēstīja tās organizatori.

Akcijas dalībnieki izvēlējušies stingrāko protesta formu — bada streiku. Vakar to sāka pirmie seši cilvēki. Jebkurš Lietuvas iedzīvotājs var pievienoties protesta akcijai. Pirmie cilvēki, kuri vēlējās pievienoties akcijai, pieteicās jau telšu nometnes iekārtošanas laikā.

Активистка записывает желающих присоединиться к голодовке
© Sputnik / Alexander Lipovets
Aktīviste reģistrē cilvēkus, kuri vēlas pievienoties bada streikam

Organizatori norādīja, ka vienlaikus bada streikā var piedalīties līdz 100 cilvēki, — tas noteikts Viļņas varasiestāžu izsniegtajā atļaujā. Organizatori neziņo, cik ilgi turpināsies akcija. Viņi atgādināja, ka atļauja saņemta beztermiņa protesta akcijai.

Šo dokumentu policijas nodaļai uzrādīja Lietuvas Cilvēktiesību savienības priekšsēdētājs Donāts Šulcs. Viņš vadīja telšu nometnes iekārtošanu, kurā badosies protesta akcijas dalībnieki.

Полицейский патруль проверяет разрешение на проведение акции протеста
© Foto : Alexander Lipovets
Policijas patruļa pārbauda protesta akcijas atļauju

"Bada streika organizatoru mērķis ir panākt tiesu sistēmas reformu un tautas novērotāju iekļaušanu tiesu darbībā, kā arī pretoties politiskajām represijām Lietuvā. Šodien Lietuvā vērojamas visas cenzūras un politiskas vajāšanas pazīmes. Arī pret mani jau trešo gadu rit pirmstiesas izmeklēšana par to, ka es esot glabājis un izplatījis miermīlīgas skrejlapas pret NATO un eiro ieviešanu," — Sputnik pastāstīja Lietuvas Sociālistiskās tautas frontes priekšsēdētājs Gedruss Garbauskis.

Председатель Союза за права человека в Литве Донатас Шульцас (слева) и лидер Социалистического фронта Литвы Гедрюс Грабаускас
© Sputnik / Alexander Lipovets
Lietuvas Cilvēktiesību savienības priekšsēdētājs Donāts Šulcs (no kreisās) un Lietuvas Sociālistiskās frontes līderis Gedrus Grabauskis

Bada streiks tiek organizēts pie prezidenta pils. Šī vieta izraudzīta ar nodomu, jo Konstitūcija nosaka: tiesības iecelt un atlaist tiesnešus piešķirtas Lietuvas prezidentam.

Pēc temata

UDD: labā vārda brīvība
Latvijā mazinājusies vārda brīvība – "Reportieri bez robežām "
Paulauskas: Lietuvas politiskajai elitei atņemts personīgais viedoklis
Bērnišķīgs pārsteigums: Aizsardzības ministrija aizvainota par itāļu žurnālista kritiku

Galvenie temati