14:14 13 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Baltijā
Saņemt īso saiti
71

Piektdien Laupas pamatskolā uzstādīts SS unteršārfīrera Haralda Nugiseksa bronzas krūšutēls. Mācību iestādes direktors ir pārliecināts, ka šī cilvēka piemiņa audzinās skolēnu patriotisma jūtas.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Piemineklis atklāts par godu Trešā reiha virsnieka 95. dzimšanas dienai. Laupas pamatskolas direktors Kārels Aluoja uzskata, ka SS virsnieka krūšutēls teicami palīdzēs audzināt igauņu jauniešu patriotisma jūtas, stāsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz avīzē Järva Teataja publicēto informāciju.

Igauņu avīze stāsta, ka krūšutēla uzstādīšanas vieta nav izraudzīta nejauši — Nugisekss absolvējis Laupas skolu 1937. gadā, pirms doties uz fronti. Otrā pasaules kara gados viņš brīvprātīgi stājās SS 20. igauņu divīzijas rindās. 1944. gadā izpelnījās Dzelzs krustu par piedalīšanos Narvas operācijā — Nugisekss bija otrais igaunis, kurš saņēma šo apbalvojumu. Padomju armijas gūstā netika nošauts, tikai pateicoties nejaušību virknei.

Pirms astoņiem gadiem Igaunijas patriotiskās organizācijas pasniedza Nugiseksam medaļu "No pateicīgās igauņu tautas". SS virsnieks miris 2014. gada 2. janvārī.

Allans Hants, NKO "Dobrosvet" valdes loceklis, "Nemirstīgā pulka" un "Miera marša" aktīvists Tallinā intervijā Sputnik Igaunija komentēja SS virsnieka krūšutēla uzstādīšanu igauņu skolā:

"Haralds Nugisekss bija pēdējais panteona varonis Igaunijas vēstures jaunajā traktējumā, ko cītigi uzspiež valdošais režīms.

Sputnik. Foto no arhīva
© Sputnik / Konstantin Chalabov
1946. gadā Waffen SS unteršārfīrers saņēma standarta sodu — brīvības atņemšanu uz 10 gadiem, 1953. gadā tika amnestēts (principā, tas apliecina, ka viņš nav pieķerts nekādās zvērībās pret civiliedzīvotājiem), pēc tam "cēla sociālismu" Padomju Savienībā.

Varoņa kārtā viņu no jauna cēla jaunā vara, kurai par katru cenu bija vajadzīgas dzīvas leģendas, kas apliecinātu mītisko "atbrīvošanās" cīņu pret krieviem. Pats večuks bijis itin miermīlīgs un, protams, ar prieku pieņēma jaunās varas godinājumus un uzmanības zīmes.

Viņa krūšutēla uzstādīšana provinces skolā ir kārtējais mēģinājums pārbaudīt sabiedrisko noskaņojumu Igaunijā un, iespējams, "iztaustīt" rietumu sabiedroto reakciju — sak, interesanti, vai izdosies? Kā kārtējais rusofobijas akts var arī izdoties, taču Rietumos ne īpaši vēlas afišēt varoņus SS mundieros.

Līdzīga situācija notika pirms 10 gadiem Lihulā, kur privātā teritorijā tika uzsliets piemiņas stabs Waffen SS 20. divīzijas kareivju piemiņai. Drīz vien ar valdības rīkojumu piemineklis tika demontēts pie tam, pielietojot spēku."

Pēc temata

"Nemirstīgais pulks": piemiņai nav robežu
"Nemirstīgā pulka" rindās Rīgā stājās tūkstošiem dalībnieku

Galvenie temati