ASV noliedz FKTK paziņojumus par ABLV kontu pārbaudes metodiku

© Sputnik / Sergey MelkonovПосольство США в Риге
Посольство США в Риге - Sputnik Latvija
FinCEN nav veikusi pārrunas par metodoloģiju ar FKTK un nav atbalstījusi to, paziņoja ASV vēstniecībā Rīgā.

RĪGA, 15. maijs – Sputnik. ASV vēstniecība Latvijā noliedz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) paziņojumus par to, ka puses saskaņojušas ABLV Bank pašlikvidācijas metodoloģiju, raksta Dienas Bizness.

Amerikas diplomātiskajā misijā paziņoja, ka ziņas presē un regulējošās iestādes paziņojumi, kuri lieka domāt, ka ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas struktūra (FinCEN) "atbalstījusi" metodoloģiju, ir neprecīzi.

Здание банка ABLV - Sputnik Latvija
ASV atļāva Latvijai atņemt naudu aizdomīgiem nerezidentiem

Vēstniecībā uzsver, ka FinCEN publiskie paziņojumi šajā jautājumā iekļauj tikai sekojošu ar FKTK saskaņotu paziņojumu presei:

"2019. gada 7. maijā FKTK un FinCEN bija produktīva tikšanās, lai apspriestu ABLV Bank pašlikvidācijas procesa statusu. FinCEN konstatēja Latvijas ABLV Bank kā primāro naudas atmazgāšanas problēmu saskaņā ar ASV PATRIOT akta 311. pantu 2018. gada 13. februārī."

Iepriekš kļuva zināms, ka Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāvji apmeklēja ASV kur ar FinCEN pārstāvjiem apsprieda situāciju Latvijas finanšu sektorā kopumā un, tostarp, ABLV Bank likvidāciju.

"Esam guvuši pārliecību, ka nav būtisku šķēršļu un tagad varam virzīties tālāk ABLV Bank pašlikvidācijas procesā atbilstoši FKTK padomes saskaņotajam modelim. No kolēģiem iebildes nav saņemtas, un mūsu sarunas bija ļoti konstruktīvas," paziņoja FKTK vadītājs Pēteris Putniņš pēc tikšanās.

Atgādināsim, ka metodoloģiju izstrādāja starptautiskā auditoru kompānija Ernst & Young un saskaņoja ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu (Kontroles dienestu).

Диаграммы на экране компьютера - Sputnik Latvija
Noguldītāju daļa no NVS valstīm Latvijas bankās samazinājusies līdz 5%

"Šajā procesā FKTK kā banku uzraugu saskaņā ar mūsu likuma garu vadīja divi motīvi – Bankas noguldītāju interešu aizsardzība, nodrošinot viņu līdzekļu izmaksu, un, protams, aizdomīgas naudas kontrole un ziņošana attiecīgajām iestādēm, ja kas tāds tiek konstatēts. Šīm abām lietām jābūt līdzsvarā," paziņoja uzreiz pēc metodoloģijas apstiprināšanas Pēteris Putniņš.

Tika ziņots, ka, ieviešot pārbaudes metodoloģiju, ABLV Bank atradīsies FKTK pilnvaroto personu grupa, lai pārliecinātos, ka tās piemērošana atbilst apstiprinātajiem principiem.

Turpmāk regulāri tiks sagatavoti izmaksu saraksti kreditoriem, kuri jau ir izgājuši pārbaudi. Šī procesa gaitā FKTK īstenos monitoringu.

Iepriekš Kontroles dienesta vadītāja Ilze Znotiņa paziņoja, ka gadījumā, ja, veicot ABLV Bank pārbaudi, tiks konstatēti aizdomīgi darījumi, nauda vai klienti, naudas līdzekļi šādu kontu īpašniekiem izmaksāti netiks.

2018. gada februārī ASV Finanšu ministrija apsūdzēja ABLV Bank — otru lielāko banku Latvijā, lielāko neatkarīgo privātbanku valstī, par naudas atmazgāšanu, par transakcijām ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu.

Евро - Sputnik Latvija
Bankas atbrīvojušās no nerezidentiem un ķersies pie latviešu kreditēšanas

Eiropas Centrālā Banka (ECB) pieņēma lēmumu neglābt banku un uzsākt tā likvidācijas procesu. FKTK, pildot ECB instrukcijas, kopš 19. februāra ieviesa ierobežojumus maksājumu operācijām ABLV Bank, savukārt naktī uz 24. februāri, ņemot vērā to, ka ECB nelika atcelt bankai noteiktos ierobežojumus, pieņēma lēmumu par noguldījumu nepieejamību, lai nodrošinātu garantēto atlīdzinājumu izmaksāšanu bankas klientiem.

2018. gada 12. jūnijā FKTK atļāva ABLV Bank veikt kontrolētu pašlikvidācijas procesu. 2020. gadā banka plāno veikt atlīdzinājumu 95% prasību, līdz 2023. gadam – pabeigt likvidāciju.

Privātpersonu noguldījumi līdz 100 tūkstošiem eiro jau tiek izmaksāti, bet lielāku – un juridisko personu noguldījumiem – tiks veikta pārbaude atbilstoši 6. martā apstiprinātajai metodoloģijai.

Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала