RĪGA, 12. janvāris – Sputnik. Kolektīvās drošības līguma organizācijas miernešu spēku galvenā misija Kazahstānā ir pabeigta, paziņoja valsts prezidents Kasims Žomarts Tokajevs, uzrunājot parlamenta deputātus 11. janvārī, vēsta Sputnik Baltkrievija.
Viņš informēja, ka miernešu kontingenta izvešana no Kazahstānas sāksies pēc divām dienām, kopumā tas ilgs ne vairāk kā 10 dienas.
"KDLO miernešu spēku galvenā misija ir sekmīgi noslēgta, pēc divām dienām sāksies KDLO apvienotā miernešu kontingenta pakāpeniska izvešana. Kontingenta izvešanas process ilgs ne vairāk kā 10 dienas," viņš atzīmēja.
Prezidents uzsvēra, ka kontrteroristiskās operācijas akūtā fāze valstī noslēgusies, situācija visos reģionos ir stabila.
Nepaliks neviens miernesis
Iepriekš Baltkrievijas Drošības padomes valsts sekretārs Aleksandrs Volfovičs informēja, ka pēc operācijas noslēguma Kazahstānā visi KDLO miernešu spēki atgriezīsies pastāvīgās dislokācijas vietās.
Kazahstānā nepaliks arī karavīri no Baltkrievijas, kuri uzņēmušies divu objektu apsardzi – artilērijas munīcijas arsenālu Kapčagaja ciemā un kara aerodromu "Žetigen".
"Nosūtījām turp vislabāk sagatavotos, šādam darbam (mierneša misiju veikšanai – red.) apmācītus karavīrus, kuri ik gadus piedalījušies dažādās mācībās," atzīmēja Drošības padomes valsts sekretārs.
Kas notiek Kazahstānā
Situācija Kazahstānā saasinājās 2. janvārī, kad Žanaozenā sākās mītiņi pret sašķidrinātās gāzes cenu strauju pieaugumu. Tie pārauga masveida protestos visā valstī ar ekonomiskām un politiskām prasībām.
Protestu dalībnieku masveida sadursmes ar varasiestāžu pārstāvjiem izvērsās valsts lielākajā pilsētā – Almati. Marodieri izlaupīja veikalus, dedzināja administratīvās ēkas un automašīnas, sākās apšaudes. Tika sagrābta valsts lidosta un vairāki citi svarīgi objekti.
Tomēr drīz vien karavīri sāka tīrīšanu un atguva kontroli pār lidostu. Nekārtību rezultātā valstī ir desmitiem bojāgājušo un tūkstošiem cietušo. Valstī ieviests ārkārtējā stāvokļa režīms, tas būs spēkā līdz 19. janvārim.