RĪGA, 11. novembris – Sputnik. Regulāras militārās mācības, ignorējot Montrē konvenciju, palīdzēs nivelēt Krievijas pārspēku Melnajā jūrā – tādu viedokli paudis ASV Jūras kara spēku oficieris Braiens Harringtons rakstā, ko publicēja izdevums The Hill.
Viņa ieskatā, raķetes "Bastion" un "Kalibr", ieskaitot to modernizētās lielā darbības rādiusa pretkuģu un sauszemes modifikācijas, nodrošina Maskavai milzīgu spēku, kas ļauj pielietot Melnajā jūrā to pašu taktiku, ko Ķīna izmanto Dienvidķīnas jūrā (A2AD – ierobežota un liegta piekļuve un manevrs).
Harringtons atgādināja arī par Krievijas iznīcinātājiem, kas kavē NATO sabiedroto aktivitāti reģionā.
"Krievijas kara kuģu un trieciena aviācijas uzsāktā ASV un NATO kara kuģu pavadīšana Melnajā jūrā kļuvusi par vispārpieņemtu normu," virsnieka rakstīto citēja RIA Novosti.
Šīs problēmas risināšanai Harringrons iesaka organizēt militāros manevrus, kuros tiks pielietots mūsdienīgs bruņojums un izmantota operatīvā savietojamība, stāsta The Hill.
Montrē konvencija paredz, ka pie Melnās jūras baseina nepiederošo valstu pienākums ir ievērot ierobežojumus no kara kuģu tonnāžas viedokļa, šķērsojot šaurumus miera laikā, tāpēc speciālists aicina valstis apvienot spēkus, lai šo noteikumu apietu.
Tāpat viņš uzskata par nepieciešamu stiprināt NATO partneru pozīcijas ar spārnoto raķešu palīdzību. Rumānija jau pieņēmusi lēmumu iegādāties raķeti Naval Strike Missile, tomēr amerikāņu virsnieks ir pārliecināts: konfrontācijai ar Krieviju esot jāpiesaista Bulgārija un Turcija.
Autors secināja, ka tikai šie soļi palīdzēs "saglabāt Melnās jūras starptautisko ūdeņu brīvību".
Pagājušajā nedēļā Melnajā jūrā iegāja ASV Jūras kara spēku 6. flotes flagmanis "USS Mount Whitney". Ziņots, ka amerikāņu kareivji kopā ar NATO partneriem organizēs reģionā kopīgas operācijas. Kuģiem seko Krievijas Melnās jūras spēki.
Montrē konvencija paredz nopietnus ierobežojumus pie Melnās jūras baseina nepiederošo valstu kuģiem Bosfora šaurumā.
Raksta autors uzskata, ka Krievijas pārspēku Melnajā jūrā pārvarēt ļaušot regulāras mācības, kurās tiks iesaistīti lieli kuģi un augsti tehnoloģisks bruņojums.