RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Baltija, pirms 300 gadiem kļuvusi par Krievijas impērijas daļu, saņēma ekonomiskās priekšrocības, taču šodien valstis to atceras nelabprāt, lai arī ar prieku izmanto daļu impērijas mantojuma, konstatēja Krievijas Vēstures biedrības, Ārējās izlūkošanas dienesta direktors Sergejs Nariškins, vēsta RIA Novosti.
"Eirāzijas vistālāko nostūru apgūšana un sociāli ekonomiskā attīstība kļuva par Krievijas impērijas misiju, kolektīvo ieguldījumu pasaules civilizācijas attīstībā," teica Nariškins starptautiskajā zinātniskajā konferencē "Impērijas dzimšana starp Austrumiem un Rietumiem" Maskavā.
"Atsevišķi gribētu pievērst uzmanību Baltijai, kas aktīvi izmantoja savas ekonomiskās priekšrocības, ko deva dzīve impērijas sastāvā, taču pie tam liela mērā saglabāja politisko un kultūras patstāvību. Diemžēl šodien tur nelabprāt atceras šos apstākļus, tomēr jebkurā gadījumā ar lielu prieku izmanto gan Krievijas impērijas, gan Padomju Savienības mantojuma daļu," piebilda Nariškins.
Iepriekš Valsts domes Starptautisko lietu komitejas loceklis Antons Morozovs, atbildot uz Latvijas tieslietu ministra Jāņa Bordāna izteikumiem par PSRS "parādiem" Latvijai par periodu, ko valsts uzskata par "okupāciju", atgādināja: laikā, kad Latvija iestājās PSRS sastāvā, tā bija atpalikusi agrāra valsts, iespējams, pati nabadzīgākā visā Eiropā. Galu galā cilvēki tur sāka dzīvot pat labāk nekā visā pārējā Padomju Savienībā.
Visa padomju tauta strādāja, lai padarītu Baltiju par PSRS vitrīnu, šajās valstīs tika iesūknēti visi resursi, paziņoja Morozovs un uzsvēra, ka Bordāns, klāstot, ka Latvija "sponsorējusi" PSRS, vienkārši izkropļo vēstures faktus.
PSRS laikā Latvijā tika uzbūvēts liels skaits tehnoloģisku, tolaik ļoti mūsdienīgu uzņēmumu. Tas, ka tagad Latvijā valda dziļa krīze ekonomikā, tas, ka valsts zaudējusi visu PSRS uzdāvāto bāzi, ir tikai un vienīgi Latvijas problēmas.
"Tagad, kā zināms, Latvijā valda visai nopietna ekonomiskā krīze, uzņēmumi tika slēgti pēc iestāšanās ES un lielakā daļa latviešu spiesti meklēt zemu kvalificētu darbu Eiropas darba tirgū," konstatēja Morozovs.