Latvijā

Kā produktu cenu pieaugums atspoguļosies sabiedrībā?

Eksperti jau vairākkārt pievērsuši uzmanību pārtikas produktu cenu būtiskajam kāpumam Latvijā: dati kļūst aizvien biedējošāki.
Sputnik
RĪGA, 15. jūlijs - Sputnik. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra ilggadējā vadītāja Ingūna Gulbe prognozē būtisku pārtikas produktu cenu pieaugumu Latvijā. Viņa konstatēja, ka kāpums var notikt tuvākajā laikā un pieauguma procents būs ar divciparu skaitli mērāms, vēsta Press.lv.
Iepriekš Gulbe atzīmēja, ka vispirms Latvijā pieaugs degvielas cenas, tām sekos gāze un elektrība.
Petraviča: ieguldiet naudu nekustamā īpašumā vai bērnos, ar pensiju vienalga nepietiks
Tagad eksperte norādīja, ka maizes klaipa cena var pieaugt par 5 centiem, kilograms cūkas karbonādes – par 10%, proti, par 50 centiem pārsniegs tagadējo cenu.
Pēc Gulbes viedokļa, tāds produktu cenu pieaugums pārsvarā ietekmēs maznodrošināto sabiedrības daļu valstī, tātad – apmēram 10% valsts iedzīvotājus.
Pārējiem, ekspertes ieskatā, trieciens pa naudas maciņiem nebūs tik sāpīgs.
Savukārt Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs paskaidroja, ka cenu pieaugums saistīts ar pārtikas produktu ražošanai nepieciešamo izejvielu cenu palielināšanos pasaulē.
Iepriekš Gulbe atzīmēja, ka vērojama produktu cenu palielināšanās tendence pasaulē. Augušas labības, eļļas un cukura cenas – tās ir izejvielas daudzu pārtikas produktu ražošanai. Bez tam graudaugu cenu pieaugums ietekmē olu, cūkgaļas un putna gaļas cenu pieaugums. Pieaugusi arī konteinera pārvadājumu cena.
Latvija slīgst nabadzībā: ES gaidāmas tikai nodevas un nekādu dotāciju
Visi šie faktori kopā liek krasi augt visām cenām.
Ekonomisti jau nākuši klajā ar līdzīgām satraucošām prognozēm attiecībā uz inflāciju Latvijā. Lielāko inflācijas pieaugumu viņi gaida gada beigās.
Speciālisti norāda, ka Covid-19 pandēmija kaitējusi ierastajam līdzsvaram ekonomikā. Slēgti uzņēmumi, apturēta ražošana, sarautas piegādes ķēdes, atliktas investīcijas. Tagad, kad parādījusies iespēja atjaunot darbību, Latvijā vērojams ļoti augsts pieprasījums, bet piedāvājums vēl ir zems – ražotnes palaist vienā rāvienā neizdosies.