Krievijā

Krievijā ierosina atcelt PSRS Valsts padomes lēmumu par Lietuvas neatkarību

Krievijas Valsts domes deputāts norādīja, ka PSRS Valsts padomes lēmums vairāku nozīmīgu faktoru dēļ nebija leģitīms.
Sputnik
RĪGA, 9. jūnijs – Sputnik. Krievijas partijas "Vienotā Krievija" deputāts Jevgēņijs Fjodorovs iesniedzis Valsts domē likumprojektu, kas paredz anulēt PSRS Valsts domes lēmumu "Par Lietuvas Republikas neatkarības atzīšanu".
Likumprojekta autors norādīja, ka 1991. gada 6. septembrī pieņemto lēmumu par Lietuvas neatkarību, var uzskatīt par spēkā neesošu.
Latvijā
Latvija svin 103. neatkarības pasludināšanas gadadienu
"PSRS Valsts padomes lēmums ir nelikumīgs, jo to pieņēmusi nekonstitucionāls orgāns, pārkāpjot vairākus PSRS Konstitūcijas pantus," teikts likumprojekta paskaidrojumā.
Jevgēņijs Fjodorovs uzskata, ka pārkāpts PSRS likums "Par kārtību, kādā risināmi ar savienības republikas izstāšanos no PSRS saistīti jautājumi", jo Baltijas republikā netika organizēts referendums par izstāšanos no PSRS, turklāt netika noteikts pārejas periods visu strīdīgo jautājumu izskatīšanai.
Tāpat deputāts atgādināja, ka 2020. gadā Krievijas Konstitūcija tika papildināta, cita starpā, ar pantu 67.1, kurā teikts, ka "Krievijas Federācija ir PSR Savienības tiesību mantiniece savā teritorijā".
Latvijā
Latvijā uzņems filmu par 90. gadiem: tiek meklēti aktieri
Likumprojekta anotācijā norādīts, ka "1991. gada martā saskaņā ar PSRS Augstākās padomes lēmumu Nr. 1910-1 no 1991. gada 16. janvāra "Par referenduma organizāciju un nodrošinājuma pasākumiem par Padomju Sociālistisko Republiku Savienības saglabāšanu", valstī tika organizēts referendums, kurā tika pieņemts lēmums par PSR Savienības saglabāšanu kā vienotu valsti".
Akts par Lietuvas neatkarības atjaunošanu tika parakstīts 1990. gada 11. martā.
Lietuvas PSR Augstākās padomes pirmā sēde sākās 1990. gada 10. martā. Tajā tika ievēlēta un apstiprināta balsu skaitīšanas komisija, mandātu komisija un pirmās sēdes sekretariāts.
Kopš 1991. gada Neatkarības atjaunošanas diena Lietuvā ik gadus tiek atzīmēta ar Seima svinīgo sēdi.
Viedoklis
Ukrainas mācība pēcpadomju valstīm