Izraēla aizliegusi Baltijas valstīm nodot Ukrainai bruņojumu, kas ražots Izraēlā, ieskaitot prettanku kompleksus Spike. Skaidrs, ka Izraēla pieņēmusi šādu lēmumu, jo nevēlas saasināt attiecības ar Krieviju, iesaistīties amerikāņu un britu elites iecerētajā "krustakarā", stāsta publicists Vladimirs Lindermans.
Iespējams, Izraēlai ir arī konkrēts iemesls aizliegt bruņojuma nodošanu. Iespējams, Latvija jau iepriekš nodarbojusies ar iepirktā prettanku bruņojuma tālāku pārdošanu trešajām valstīm.
Ož pēc afēras
Līgumu par Izraēlas "Spike" iepirkumu Latvija parakstīja 2018. gada 12. februārī. Tajā norādīts, ka ar prettanku raķetēm Spike tiks aprīkota Lielbritānijā iepirktā kauju izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehnika CVR (T)".
Nāksies atsvaidzināt lasītāju atmiņā arī ziņas par 2015. gadā noslēgto darījumu – lietotas bruņutehnikas iepirkumu Lielbritānijā. Tas izraisīja skandālu, arī pateicoties autora organizētajai izmeklēšanai.
Darījums atgādināja afēru. Reālie izdevumi pieckārt pārsniedza līgumā minēto summu.
Latvijas Aizsardzības ministrija mēģināja taisnoties. Sak, līgumā esot norādīti tikai izdevumi par bruņumašīnu iegādi. Visa pārējā naudai aiziešot tehniskajai apkalpošanai, personāla apmācībām, šķēršļu joslas būvei, munīcijas iepirkumam un tā tālāk.
Piedevām, pastāstīja ministrija, bez līgumā minētās summas Lielbritānijā nopirkti sakaru līdzekļu, vadības iekārtas un – uzmanību! – prettanku ieroči. Tas viss vajadzīgs bruņutehnikas aprīkošanai.
Toreizējais aizsardzības ministrs, vēlākais valsts prezidents Raimonds Vējonis komentēja līguma parakstīšanu un konstatēja, ka tas ir svarīgs ieguldījums Latvijas pašaizsardzības stiprināšanā. Vējonis konstatēja, ka valsts iepērk uzlabotu bruņutehniku ar labākajiem prettanku ieročiem.
Tā nav garāmejot izmesta frāze, tas ir oficiāls ministra paziņojums.
Ukrainas mīkla
Kā tad īsti iznāk? 2015. gadā Latvija pērk Lielbritānijā bruņumašīnas ar "labākajiem prettanku ieročiem". Šiem nolūkiem no budžeta atvēlēti līdzekļi – apmēram 250 miljoni eiro.
Divarpus gadus vēlāk Latvija pērk prettanku kompleksus Spike par 108 miljoniem eiro un plāno aprīkot ar tiem to pašu britu bruņutehniku. Kur palikuši "labākie prettanku ieroči"?
2018. gadā, meklējot atbildi uz šo jautājumu, es pieļāvu, ka Latvijas iepirktais prettanku bruņojums, iespējams, pārdots tālāk Ukrainai. Ja tā, viss nostājas savās vietās, un kļūst saprotams, kāpēc bija vajadzīgi kompleksi Spike.