RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Jau vairākas dienas maršrutos Rīga-Krāslava un Rīga-Rēzekne kursē vilcieni ar speciāliem vagoniem Covid-sertifikātu īpašniekiem. Pie šīs kategorijas pieder cilvēki, kas saņēmuši pilnu vakcīnas kursu, izslimojuši Covid-19 vai uzrāda testu ar negatīvu rezultātu.
Sputnik Latvija korespondents nolēma pārbaudīt, kā strādā šī sistēma.
Teātris sākas no garderobes, eksperiments – no kases. Pēc lūguma pārdot biļeti vilcienam uz Krāslavu, kasiere interesējas, vai ir sertifikāts. Ja ir, jūs saņemat biļeti 3. vai 6. vagonā. Ja sertifikāta nav, pieejamas vietas jebkurā citā vagonā. Brauciena maksu tas neietekmē.
Uz perona pie ieejas specvagonos veidojas nelielas rindas: konduktors pārbauda sertifikātus. Vieni pastiepj viedtālruni, citi – izdruku.
Dažkārt rodas neliela ķilda. Sieviete skaidro, ka izslimojusi koronavīrusu, uzrāda dokumentu. Taču sertifikāta nav, un konduktors apņēmīgi sūta viņu uz vagonu nevakcinētajiem.
Ne ārēji, ne iekšā vagoni nekādi neatšķiras. Tikai specvagonos var nelikt masku.
Par atsevišķajiem vagoniem pasažieri spriež negribīgi. "Nezinu, priekš kam tas vajadzīgs, - saka cienījama vecuma vīrs no "nepotēto" vagona. – Laikam jau lai neaplipinātu viens otru. Bet vispār es neko nesaprotu par to slimību. Re, kaimiņu ģimenē visi sapotējās un saslima. Bet es katru dienu darbā ar cilvēkiem satiekos un esmu vesels."
Meitene no "vakcinēto" vagona lepojas ar to, ka saņēmusi vakcīnu un pierunājusi savu draugu, kurš sēž blakus. "Tādi vagoni ir vajadzīgi, lai vīruss neizplatītos," viņa ir pārliecināta.
Speciālo un "parasto" vagonu pasažieri ir izolēti viens no otra. Vienīgā vieta, kur viņi var satikties, ir rinda pie tualetes. Tualete atrodas piektajā, parastajā vagonā, bet sestajā, speciālajā tās nav. Bet ceļš līdz Daugavpilij vai Krāslavai ilgst vairāk nekā trīs stundas…