Baltijā

Igaunijā salīdzināja vakcīnu pret Covid-19 efektivitāti

Lielākā daļa Igaunijas iedzīvotāju vakcinēta ar "Pfizer"/"BioNTech" preparātu, taču vislabāk no Covid-19 pasarga cita ražotāja vakcīna.
Sputnik
RĪGA, 16. septembris — Sputnik. Vairākumā gadījumu visas ES lietošanai atļautās vakcīnas pasargā no Covid-19, tomēr dažas ir efektīvākas, ziņo ERR.
Visbiežāk Igaunijas iedzīvotājus vakcinē ar "Pfizer"/"BioNTech" ražoto preparātu, tāpēc absolūtajos skaitļos šīs vakcīnas saņēmušo vidū ir vairāk inficēto. Tomēr procentuālajā izteiksmē visbiežāk inficējas ar "AstraZeneca" vakcinētie cilvēki.
Viedoklis
Alkatības pandēmija: Big Pharma ar zobiem iekodusies vakcīnu patentos
Pēc Veselības departamenta datiem Igaunijā līdz 13. septembrim vismaz vienu vakcīnas devu saņēma 741 548 personas, bet 659 461 persona noslēdza vakcinācijas kursu.
Šogad valstī ar koronavīrusu inficējušies 80 276 cilvēki, no tiem 5% ir saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu, bet vēl 5% bija pilnībā vakcinēti. 90% inficēto nebija vakcinēti.
Kopumā šogad inficējušies 3980 pilnībā vakcinēti cilvēki jeb 0,6% no to kopskaita.
Pilnu vakcinācijas kursu ar "Pfizer"/"BioNTech" preparātu izgājuši 435 713 cilvēki, no kuriem inficējušies 2252 jeb 0,52%. "AstraZeneca" vakcīnu saņēmuši 116 940 cilvēki, no kuriem inficējās 1182 jeb 1,01%. "Janssen" vakcīnu, kas īpaši populāra jauniešu vidū, saņēmuši 46 347 cilvēki, no kuriem inficējās 418 jeb 0,9%.
Viszemākais inficēto skaits procentuālajā vērtībā ir ar "Moderna" preparātu vakcinēto vidū — 0,21% (128 no 60 461)
Latvijā
Latvijas "nevakcinētākais" reģions: Vakcinācijas birojā bija pārsteigti
Tomēr Zāļu departamenta bioloģisko preparātu nodaļas vadītāja Trijns Suvi uzskata, ka nedrīkst apkopot datus par vakcīnu efektivitāti vienīgi uz Igaunijas statistikas pamata.
"Vakcīnu efektivitāte parasti tiek vērtēta klīniskajos pētījumos. Ir ievērojami sarežģītāk analizēt no reālās dzīves iegūtos datus, un novērtēt to efektivitāti skaitļos nebūt nav tik vienkārši," viņa teica.
Suvi norādīja uz citās valstīs veikto pētījumu datiem, uz kuru pamata visas vakcīnas joprojām tiek uzskatītas par efektīvām arī pret šobrīd dominējošo Covid-19 delta paveidu.
"Dati pastāvīgi tiek atjaunoti, un jāatceras, ka vakcīnu efektivitāte ir jāpārvērtē katra jaunā paveida gadījumā. Tādējādi mūsu mainīgajā pasaulē nedrīkst uzskatīt, ka kāda vakcīna varētu būt labākā, nekā citas," rezumēja Suvi.
Krievijas vakcīna pret Covid-19 "Sputnik V" joprojām nav reģistrēta ES. Pēc Krievijas Tiešo investīciju fonda datiem vakcinācijas gaitā Baltkrievijā vakcīna demonstrēja efektivitāti pret koronavīrusu 97,2% līmenī, kā arī augstāku drošības profilu.
Pasaulē
Eiropā izvairās no atbildes par "Sputnik V" reģistrācijas termiņu: atkal "trūkst datu"