Vainīgs, šokēts, dodiet naudu: VDK kartiņu publikācija ir sapurinājusi Latviju

Politiķi un citas Latvijā pazīstamas personības, kuru vārdi atklājušies publicētajos VDK arhīvos, sniedz skaidrojumus.
Sputnik

RĪGA, 23. decembris — Sputnik. LPSR Valsts drošības komitejaqs (VDK) arhīva dokumentu publikācija radījusi plašu interesi. Divu dienu laikā vietni kgb.arhivi.lv apmeklējuši desmitiem tūkstošu cilvēku, Latvijas ziņu aģentūras un sociālo tīklu apmeklētāji aktīvi meklē kartotēkā pazīstamus uzvārdus un labprāt stāsta par atradumiem. Dokumentos pieminētie snieguši arī pirmos skaidrojumus.

Piemēram, "čekas maisos" pieminētais bijušais Daugavpils mērs Rihards Eigims pastāstīja, ka viņš nav bijis VDK aģents, un to apstiprina tiesas lēmums no 2005. gada, to stāsta Dienas Bizness.

Viņš paskaidroja, ka padomju laikos bijis kursants, kartītes aizpildītas visiem, taču nekur nav nekādu viņa parakstu.

Eigims uzsvēra, ka bijis spiests iziet virkni tiesu, lai to pierādītu, un atgādināja, ka viņš nebūtu varējis piedalīties Saeimas vēlēšanās, ja viņš būtu bijis aģents.

Latvijas Krievu savienības bijušais valdes loceklis Iļja Kozirevs, kurš kartotēkā minēts ar pseidonīmu "Basovs", savā lapā Facebook apstiprināja, ka kartiņa ir īsta.

"Šis stāsts ir ļoti interesants. Tajā ir intrigas, pakaļdzīšanās, prātu divkauja un pat viena apšaude," – pastāstīja Kozirevs, taču detaļas neatklāja, jo stingri apņēmies "nopelnīt" uz stāsta rēķina.

"Lai palielinātu interesi, pastāstīšu: patiesībā es nebiju aģents. Žēl gan, jo 1. nodaļa ir ārzemju izlūkošana. Būtu izbraukājis pasauli, savestu deficītu, vecumdienās vadītu nelielu "Gazprom" nodaļu kaut kur Eiropā," – sapņoja Kozirevs un papildināja publikāciju ar Džeimsa Bonda fotogrāfiju.

Pēc viņas vārdiem, viņa kategoriski atteikusies sniegt informāciju un norādījusi, ka viņu šāds piedāvājums aizvaino.

"Ar to mūsu pirmā un pēdējā saruna beidzās. Pēc tam viņi netika ne zvanījuši, ne mēģinājuši vēlreiz satikt. (..) Man stāsta nav. Man nav par ko taisnoties," – apgalvoja režisore.

Iepriekš skaidrojumus jau sniedza rakstnieks, dzejnieks un Latvijas Rakstnieku savienības loceklis Nikolajs Gudaņecs un uzņēmējs Jevgēņijs Gombergs.

Latvijā publicēta daļa no LPSR VDK arhīviem

Gudaņecs pastāstīja, ka 1981. gada rudenī viņu sākuši aicināt uz sarunām ar VDK virsnieku, kurš iztaujājis par kolēģiem. Reizi pusgadā rakstnieks ar viņu ticies, taču centies nevienu nenodot. 1991. gada pavasarī viņš saņēmis konkrētu uzdevumu – iefiltrēties Latvijas Krievu kopienā un kopš tā laika ilgus gadus LKK gājis apkārt ar līkumu.

"Šo pieredzi nenožēloju. Man nav grēku, ko nožēlot, neviens manis dēļ nav cietis. Taču, ja varētu dzīvi nodzīvot vēlreiz, es rīkotos citādi, atteiktos no vizītēm un sarunām. Ja kāds mani nosauks par stukaču un nespiedīs roku, es to pieņemšu, jo esmu pelnījis," – Gudaņecs pastāstīja savā lapā Facebook.

Savukārt Gombergs paziņoja, ka nekad nav bijis VDK aģents, - to apstiprinājusi tiesa.

"Tiesa atzina, ka es neesmu bijis VDK agents, kartiņa bija statistikai. Tādējādi iekļuvu starp nedaudzajiem, aptuveni trīssimt cilvēkiem, kuri aizgājuši uz tiesu un pierādījuši savu nevainību," – apliecināja Gombergs.

20. decembrī vietnē kgb.arhivi.lv atvērta piekļuva daļai LPSR VDK arhīvu – "čekas maisiem". Starp publicētajiem dokumentiem – aģentu alfabēta un statistiskā kartotēka, LPSR VDK ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, darbinieku telefonu grāmatam, kā arī Latvijas Latvijas KP CK uzskaites saraksti no Valsts arhīva fondiem. Plānots, ka no 2019. gada 1. maija būs pieejami arī citi VDK dokumenti. Dokumenti tiks publicēti vietnē to digitalizācijas gaitā.

Arhīvs atgādina: ja vēlaties izskatīt "čekas maisus", atsauciet atmiņā krievu valodu

Eksperti uzsvēra: VDS aģenta kartiņa pati par sevi neliecina, ka cilvēks strādājis VDK. Aptuveni 95% gadījumu tiesa neatzīst cilvēka sadarbību ar VDK.

Lēmums publicēt kartotēku tika pieņemts Saeimas iepriekšējā sasaukumā divas dienas pirms vēlēšanām.

Ministru kabinets izstrādājis kārtību, kādā iespējams piekļūt dokumentiem: vispirms jāpiereģistrējas vietnē, norādot vārdu, uzvārdu, elektroniskā pasta adresi, personas kodu un dokumentu izmantošanas mērķi.