RĪGA, 6. janvāris — Sputnik. Domājams, inflācija Latvijā saruks šī gada otrajā pusē, paziņoja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks intervijā Latvijas radio. Pie tam iedzīvotāju ekonomiskā nevienlīdzība var palielināties, jo daudziem ienākumi aug straujāk nekā inflācija, bet citās nozarēs, pārsvarā – Covid-19 krīzes skartajos sektoros – vienlaikus ienākumi ir kritušies.
Kazāks atzīmēja, ka ekonomiskās nevienlīdzības radītās sociālās plaisas samazināšanai valstij ir jāsniedz atbalsts, taču ne pabalstos, bet gan jānodrošina instrumenti, ko iespējams izmantot ienākumu saņemšanai. Latvijas Bankas prezidents uzskata, ka jāstrādā pie agrākajos gados atliktajām lietām, piemēram, pie kvalifikācijas pacelšanas, lai cilvēki varētu nopelnīt vairāk un stabilāk turēties pret krīzi un cenu pieaugumu, ja viņu ienākumi varēs palielināties ātrāk.
Jautājumā par cenu pieaugumu Kazāks piebilda, ka zema inflācija eirozonā nav nemaz tik vēlama – būtu ieteicams saglabāt šo rādītāju aptuveni 2% apmērā. Lai arī pašreizējais cenu pieaugums 8-9% apmērā ir pārāk straujš, ņemot vērā, ka tā iemesli skaidrojami ar ekonomikas izeju no krīzes un energoresursu cenu straujo pieaugumu, tomēr ir pamats uzskatīt, ka pavasarī un vasarā inflācijas temps saruks.
Kazāks norādīja, ka inflācijas līmenim vajadzētu kristies no pašreizējiem 8-9% līdz zemākam rādītājam gada otrajā pusē. Pie tam viņš norādīja, ka pašlaik nekas neliecinot, ka Latvijas ekonomika varētu saskarties ar sasilšanu, kas bija vērojama 2007. un 2008. gados.
Jautāts par šī gada ekonomiskās izaugsmes prognozēm, Kazāks atklāja, ka koronavīrusa "omikrona" paveida izplatības dēļ tā būs nestabila, asa, tomēr prognozējama vispārējā izaugsme 4% līmenī. Pēc viņa domām, tas nemaz nav tik slikti.