RĪGA, 17. jūnijs — Sputnik. Pēc Krievijas un ASV samita Ženēvā Vladimirs Putins atbildēja uz žurnālistu jautājumiem. Prezidenta svarīgākos izteikumus apkopoja RIA Novosti.
Vēstnieki atgriežas pie darba
Krievijas valsts vadītājs atklāja, ka pārrunas ar Džo Baidenu aizritējušas "labi", nekāds naidīgums nebija jūtams, tikšanās notika "principiālā gultnē".
"Aptuvenās tēmas droši vien visiem jau zināmas: stratēģiskā stabilitāte, kiberdrošība, reģionālie konflikti, tirdznieciskās attiecības, jā, vēl runājām par sadarbību Arktikā, tāds bija aptuvenais komplekss," piebilda Putins un precizēja, ka izskatīts arī jautājums par Ukrainu.
Prezidents pastāstīja, ka viņi ar Baidenu vienojušies: tuvākajās dienās Krievijas un ASV vēstnieki – Anatolijs Antonovs un Džons Sallivans atsāks darbu Vašingtonā un Maskavā.
"Krievijas Federācijas Ārlietu ministrija un ASV Valsts departaments sāks konsultācijas par visu mijiedarbības kompleksu diplomātiskajā jomā. Tur ir, par ko runāt, sakrājies liels skaits jautājumu. Man radās iespaids, ka abas puses, arī amerikāņi, ir noskaņotas meklēt risinājumus."
Par apsūdzībām kiberuzbrukumos
Atbildot uz jautājumu par kiberuzbrukumiem, kuri it kā notiekot no Krievijas, Putins atklāja datus, kas, pēc viņa vārdiem, plašai publikai nav zināmi.
"No amerikāņu avotiem izriet, ka lielākais kiberuzbrukumu skaits pasaulē notiek no ASV kibertelpas. Otro vietu ieņem Kanāda. Pēc tam – divas Latīņamerikas valstis. Pēc tam – Lielbritānija. Krievija šajā valstu sarakstā, no kuru kibertelpas tiek īstenots lielākais skaits dažāda veida kiberuzbrukumu, nav minēta."
Krievijas prezidents pastāstīja, ka viņi ar Baidenu vienojušies sākt konsultācijas kiberdrošības jomā. Putins norādīja, ka 2020. gadā Krievija saņēmusi desmit pieprasījumus no ASV hakeru uzbrukumu kontekstā un uz visiem sniegusi atbildes. Savukārt Vašingtona aizvadītajā gadā nav atbildējusi ne uz vienu no 45 atbilstošajiem Maskavas pieprasījumiem.
Par Baidena asajiem izteikumiem
Vladimirs Putins pastāstīja žurnālistiem, ka pēc intervijas, kuras laikā prezidents Baidens pieļāvis asus viņam veltītus izteikumus, abu valstu vadītāju starpā notikusi telefona saruna.
"Prezidents Baidens man piezvanīja, mēs izskaidrojāmies, mani šie skaidrojumi apmierināja, viņš ierosinaja tikties – tā taču ir viņa iniciatīva, mēs satikāmies. (..) Par visu mūsu valstīs notiekošo zināmā mērā atbildīga ir politiskā vadība un augstākās amatpersonas. (..) Paskatīsimies uz Afganistānu. Tur ar vienu triecienu nogalināja pa 120 cilvēkus, iznīcināja kāzas. Pieņemsim, tā ir kļūda, arī tā gadās. Taču nepārprotamu civiliedzīvotāju slepkavības no bezpilota lidaparātiem un helikopteriem Irākā – kas tas ir? Kurš ir atbildīgs par to? Kurš ir slepkava?"
Par situāciju Ukrainas austrumos
Apspriežot situāciju Ukrainā, Putins uzsvēra, ka Krievijai ir tikai viens pienākums – Minskas protokolu izpilde. Viņš atgādināja, ka 2020. gada novembrī Kijeva iesniedza savus plānus minēto protokolu izpildei.
"Ko ierosināja Ukrainai? Tā ierosināja ar pirmo soli nogādāt Ukrainas bruņotos spēkus savas pastāvīgās dislokācijas vietās. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka Ukrainas spēkiem jāieiet Donbasā. Pirmais. Otrais: viņi ierosināja šajā daļā slēgt Krievijas un Ukrainas robežu. Un trešais – vēlēšanas organizēt trīs mēnešus pēc abiem šiem soļiem."
Putins akcentēja: minētajiem Kijevas ierosinājumiem nav nekā kopīga ar Minskas protokoliem.
Par spriedumu Aleksejam Navaļnijam
Atbildot uz žurnālistu jautājumu par brīvības atņemšanu Aleksejam Navaļnijam, Putins atgādināja, ka Navaļnijs, būdams notiesāts nosacīti, pēc izraksta no slimnīcas Vācijā nav reģistrējies, kā to paredz Krievijas likumi.
"Viņš neieradās, ignorēja likuma prasības, viņu izsludināja meklēšanā. Zinot to, viņš ieradās. Es uzskatu, ka viņš vēlējās, apzināti izvēlējās aizturēšanu. Viņš izdarīja visu, ko vēlējās, tāpēc par ko tad vēl te runāt?"
Par ASV mēģinajumiem apturēt Krieviju
"Savienotās Valstis pasludināja Krieviju par savu ienaidnieku un pretinieku. Kongress to paveica 2017. gadā, Savienoto Valstu likumdošanā iekļautas nostādnes par to, ka ASV ir jāuztur demokrātiskas pārvaldes noteikumi un kārtība mūsu valstī un jāatbalsta politiskās organizācijas. Tas ir ASV likumā. Tagad padomāsim: ja Krievija ir ienaidnieks, kādas organizācijas Amerika atbalstīs Krievijā? Es domāju, ka tās nebūs organizācijas, kas nostiprina Krieviju, bet gan tās, kas to bremzē. Tāds ir publiski paziņotais Savienoto Valstu mērķis."