Krievija UNESCO uzstājās par krievu valodu Latvijā

Ukraina un Latvija sistemātiski "attīra" savu izglītības telpu no krievu valodas, UNESCO nebūtu ar to jāsamierinās.
Sputnik

RĪGA, 15. novembris – Sputnik. Krievija cer, ka UNESCO nesamierināsies ar Konvencijas par diskriminācijas apkarošanu izglītības jomā pārkāpumiem, kurus pieļauj atsevišķas tās dalībvalstis, paziņoja KF delegācijas vadītājs organizācijas Ģenerālās konferences 40. sesijā, zinātnes un augstākās izglītības ministrs Mihails Kotjukovs, vēsta RIA Novosti.

Kārtējā UNESCO Ģenerālā konference norisinās organizācijas galvenajā štābā Parīzē no 12. līdz 27. novembrim.

Viss ir likumīgi: Satversmes tiesa paziņojusi lēmumu saistībā ar krievu privātskolām

"Ārkārtīgi aktuāla ir un paliek Konvencija par diskriminācijas apkarošanu izglītības jomā. Ceram, ka Sekretariāts nesamierināsies ar rupjiem tās kārtības pārkāpumiem, ko pieļauj atsevišķas dalībvalstis, pirmām kārtām Ukraina un Latvija, kuras sistemātiski "attīra" savu izglītības telpu no krievu valodas," pateica Kotjukovs uzstāšanās laikā sēdē.

Kotjukovs norādīja, ka KF šajā fonā piešķir "lielu nozīmi daudzvalodības un starpkultūru dialoga attīstībai", un atgādināja, ka 2020. gada vasarā Tatarstānā norisināsies starptautiskais forums "Izglītības loma starpkultūru dialoga attīstībā".

Neraugoties uz to, ka krievu valodā runā ap 40% valsts iedzīvotāju, vienīgā valsts valoda Latvijā ir latviešu valoda. Pērn valstī stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kuri paredz visas vidējās izglītības pāreju uz mācībām latviešu valodā līdz 2021.-2022. mācību gadam. Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji uztvēra izglītības reformu ārkārtīgi negatīvi, valsti pāršalca protestu vilni.

Vakar Latvijas Satversmes tiesa (ST) paziņoja spriedumu, ka mācību ierobežošana privātskolās nacionālo minoritāšu valodās atbilst Satversmei un valsts starptautiskajām saistībām. Aprīlī ST atzina par likumīgu valsts vidējās izglītības bilingvālās sistēmas likvidāciju, taču izcēla mācību jautājumu privātskolās atsevišķā tiesvedībā.

Pieprasām, lai mūsu bērnus nepazemo: Latvijas krievi vērsās pie skolotājiem

Tiesību aizstāvji negrasās apstāties un plāno iesaistīt citus tiesiskuma mehānismus, tostarp Eiropas Cilvēktiesību tiesu (ECT).

Maskava apsolīja izdarīt visu no tās atkarīgo krievvalodīgo tiesību ievērošanai Latvijā iegūt izglītību krievu valodā. Krievija vairākkārt piesaistījusi ANO, ES, EDSO, Eiropas Padomes tiesību aizstāvības struktūru uzmanību Latvijas varasiestāžu diskriminējošajai politikai valodas jomā. KF Valsts dome pieņēmusi paziņojumu par ekonomiskajiem pasākumiem attiecībā pret Latviju saistībā ar republikā rosināto izglītības reformu.