RĪGA, 10. jūlijs — Sputnik. Centralizēto eksāmenu vājos rezultātus Latvijā iespējams skaidrot ar to, ka mūsdienās skolēni zaudējuši lasītprasmi, uzskata Rīgas pamatskolas "Pārdaugava" direktore Tatjana Moisejeva. Viedokli viņa pauda intervijā radio Baltkom.
Pedagoģe atgādināja: tieši lasītprasme ir sekmīgu mācību galvenais kritērijs.
"Pirms desmit gadiem mēs smējāmies par skolēniem, kuri neprot lasīt, citās Eiropas valstīs, taču tagad šī problēma nonākusi arī pie mums," – pastāstīja Tatjana Moisejeva.
Pedagoģe neuzskata, ka skolēni nelasa grāmatas, viņa runā tieši par prasmi lasīt.
"Šī prasme mums ir nulles līmenī. Lasīt – tas nozīmē saprast tekstu, apspriest, uzdot jautājumus. Un pašlaik tā ir problēma," – uzsvēra pedagoģe.
Viņasprāt, iespējamais iemesls ir digitālo tehnoloģiju izplatīšanās un iespiešanās visās dzīves sfērās.
Latvijas skolēnu vidējais rezultāts vairākos centralizētajos eksāmenos joprojām samazinās. Piemēram, vēstures eksāmenā tas sastādīja 40%, bet vidējais rezultāts pērn bija 41,5%. Vēstures eksāmena rezultāti krītas jau četrus gadus – 2015. gadā vidējais rezultāts šajā pārbaudījumā sastādīja 47,5%.
Zemāko rezultātu Latvijas skolēni demonstrēja matemātikas eksāmenā – 34,6% (pērn – 34,9%).
Vairāk nekā par desmit procentpunktiem krities vidējais rezultāts fizikā – šogad tas sasniedzis 39,8%, pērn – 49,9%. Vidējais rezultāts eksāmenā bioloģijā sasniedzis 60,8%, par 2,9 procentpunktiem zemāk nekā pirms gada, savukārt eksāmena rezultāts ķīmijā krities aptuveni par pusotru procentpunktu salīdzinājumā ar aizvadītā gada datiem un sasniedzis 61,5%.
Iepriekš vēstīts, ka salīdzinājumā ar aizvadīto gadu par 28% pieaudzis skolēnu skaits, kuri nav nokārtojuši eksāmenu latviešu valodā.