08:27 19 Augusts 2019
Tiešraide
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Asinsdonoru centrs

Trīsdesmit pieci miljoni donoru: Facebook palīdz meklēt donoru asinis

© Sputnik / Alexander Kryazhev
Pasaulē
Saņemt īso saiti
62

Laiku pa laikam slimnīcās jūtams donoru asiņu deficīts, un sociālie tīkli šajā ziņā var palīdzēt.

RĪGA, 9. februāris — Sputnik. ASV būs ceturtā valsts pasaulē, kurā Facebook laidīs klajā īpašu aplikāciju asins donoru meklējumiem, vēsta Business Insider.

Donoru asinis palīdz cietušajiem avārijās, vēža slimniekiem, cilvēkiem ar asins slimībām un citām hroniskām slimībām. To trūkums bieži liek cilvēkiem meklēt palīdzību sociālajos tīklos.

Asinsdonoru centrs
© Sputnik / Константин Чалабов

Indijā donoru asiņu trūkuma problēma bija tik akūta, ka ik nedēļu tūkstošiem Facebook lietotāju vērsās pie tuviniekiem un draugiem ar lūgumu nodot asinis. 2017. gadā Hema Budaradžu, Facebook produktu menedžere, izstrādāja oficiālu aplikāciju, kas dāvā iespēju organizācijām un privātpersonām vērsties pēc palīdzības vai reģistrēties kā donoriem.

Pēc tam aplikācija sākusi darbu arī Pakistānā, Bangladešā un Brazīlijā. To izmanto vairāk nekā 35 kmiljoni cilvēku. Šogad Facebook plāno laist to klajā ASV, pirmo reizi sākot sadarbību ar ASV veselības aprūpes sistēmu.

Pēc dažiem mēnešiem slimnīcām, asiņu bankām un Sarkanajam Krustam būs iespēja publicēt Facebook lūgumus nodot asinis, ko ieraudzīs lietotāji ar donora statusu. Viņi varēs ierasties tuvākajā donoru centrā vai informēt par publikāciju netālu dzīvojošus draugus.

Asiņu deficīts ASV ir sezonāla parādība: asiņu rezerves izsīkst ziemā, kad grūtāk pārvietoties pa ceļiem un donori biežāk saaukstējas. Pie tam asinīm ir ierobežots derīguma termiņš: sarkanie asinsķermenīši glabājas sešas nedēļas, bet trombocīti – tikai piecas dienas.

Lietotne donoru meklējumiem ir pirmā, ko radījusi Facebook "Sociālā labuma" komanda. Tā izstrādājusi arī funkciju, kas ļauj paziņot draugiem, ka jūs neesat cietuši stihiskās nelaimēs un katastrofās.

H.Budaradžu pastāstīja, ka lietotne palīdzējusi nodot asinis desmitiem tūkstošu cilvēku. Aptaujas asins bankās Dienvidāzijā un Brazīlijā liecina, ka 20% donoru tajās ieradušies pēc publikācijas Facebook.

Pēc temata

Asinsdonoru centrs pastāstīs jauniešiem par asins ziedošanu
Latvijai nepieciešama piena banka: ik gadu tūkstotis bērnu piedzimst priekšlaicīgi

Galvenie temati