11:55 20 Aprīlis 2019
Tiešraide
  • USD1.1250
  • RUB71.9719
Baltais nams Vašingtonā

ASV var ieviest sankcijas pret Starptautisko kriminālo tiesu

© Sputnik / Natalia Seliverstova
Pasaulē
Saņemt īso saiti
31

Starptautiskā tiesībsargājošā organizācija Amnesty International nosodījusi Vašingtonas plānus un atgādinājusi, ka SKS aizstāv tos, kuru tiesības nopietni pārkāptas.

RĪGA, 11. septembris — Sputnik. ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons paziņojis, ka ASV valdība darīs visu iespējamo, lai pasargātu savus pilsoņus no Starptautiskās kriminālās tiesas (SKS) vajāšanas, un varētu ieviest sankcijas pret tās tiesnešiem, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

Padomnieks piezīmēja, ka Vašingtona aizsargās arī savus sabiedrotos no it kā "nelikumīgās tiesas netaisnīgās vajāšanas".

"Mēs nesadarbosimies ae SKS, nepalīdzēsim SKS un, protams, mēs nepievienosimies SKS," — teica politiķis, uzstājoties Vašingtonā.

Pēc Boltona vārdiem, runa ir par tiesas mēģinājumiem vajāt amerikāņu karavīrus par noziegumiem Afganistānā.

Vašingtonas viedokli nosodīja starptautiskā tiesībsargājošā organizācija "Amnesty International".

Organizācija atzīmēja, ka ASV uzbrukums SKS — tas ir uzbrukums "miljoniem upuru un izdzīvojušo", kuri saskārušies ar nopietniem starptautiskajiem tiesbu pārkāpumiem. Pēc tiesībsargu domām, tamlīdzīgi Vašingtonas izteikumi padara bezvērtīgu ilggadējo darbu, ko veic starptautiskā sabiedrība, lai veicinātu taisnīgu tiesu.

Amnesty International aicināja ASV neieviest sankcijas, bet gan "reizi par visām reizēm" apstiprināt Romas statūtu — SKS dibināšanas dokumentu.

Iepriekš vēstīts, ka Valsts departaments iebildis pret Palestīnas lēmumu vērsties SKS Izraēlas darbību dēļ un nosaucis tamlīdzīgus pasākumus par "neproduktīviem".

ASV un ES karogi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

ASV un Starptautiskās kriminālās tiesas konfrontācija ilgst jau vairākus gadus. 2000. gadā ASV parakstīja Romas statūtu, taču Kongress dokumentu neratificēja, un divus gadus vēlāk ASV paraksts tika anulēts.

Džordža Buša, jaunākā administrācija šo lēmumu pamatoja ar to, ka ASV ir savas nacionālās intereses, turklāt esot nepieciešams aizargāt amerikāņu karavīrus no potenciālas vajāšanas.

Starptautiskā kriminālā tiesa — pirmā pastāvīgā starptautiskā tiesa, kas nodibināta uz vienošanās pamata, lai pieliktu punktu nesodītībai par smagiem noziegumiem, kas pastrādāti XXI gadsimtā.    

Pēc temata

ASV draud ar sankcijām visai pasaulei par S-400 iegādi
Lidmašīnas – uz zemes, pilotus – uz mājām. ASV lauž "spārnus" Turcijai
Bundestāgā pastāstīja par ASV bailēm Krievijas un Vācijas apvienošanās gadījumā
Aizokeāna draugi neiesaka eiropiešiem apiet sankcijas pret Irānu

Galvenie temati