Latvijā

Rīgas ostas kravu apgrozījums krities par 9%

Gada laikā Rīgas osta zaudējusi vēl gandrīz 10% kravu, visvairāk samazinājušies ogļu pārkraušanas apjomi.
Sputnik
RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn samazinājies par 9,3% salīdzinājumā ar 2020. gada rādītājiem – līdz 21,5 miljoniem tonnu, vēsta Portnews.
Graudu un graudu produktu pārkraušana samazinājusies par 2,4% - līdz 2,8% miljoniem tonnu, pārkrauto naftas produktu apjoms krities par 18,5% - līdz 2,2 miljoniem tonnu, ogļu un koksa apjoms – līdz 1,1 miljonam tonnu (-58% salīdzinājumā ar 2020. gada rādītāju), apstrādāti 1,3 miljoni tonnu ķīmisko kravu (-6,6%), 765,6 tūkstoši tonnu koka šķeldas (-35,2%).
Baltijā
Alumīnijs, labība, konteineri: Rīgas ostā pastāstīja, ko gatavi pārņemt no Klaipēdas
Koka granulu pārkraušana pieaugusi par 8,3% - līdz 2,3 miljoniem tonnu, rūdas – par 34,6%, līdz 817,5 tūkstošiem tonnu, zāģmateriālu – par 68,6% līdz 567,2 tūkstošiem tonnu, kokmateriālu – par 17,3% līdz 2,6 miljoniem tonnu.
Rīgas ostas konteineru apgrozījums gada laikā samazinājies par 8,4% - līdz 415 644 TEU.
Pasažieru pārvadājumi (kruīzu pasažieri) 2021. gadā sasniedza aptuveni divus miljonus cilvēku, bet 2020. gadā, kad sākās pandēmija, pasažieru pārvadājumi netika veikti.
Iepriekš ostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps pastāstīja, ka osta turpina darbu, lai nākotnē piesaistītu citas kravas, kā arī investorus. Valde nospraudusi virkni prioritāru pasākumu. Zeps atklāja, ka tiek gatavoti pamati digitālajai transformācijai, tiek sakārtotas sistēmas, turpinās darbs ar muitu un citām struktūrām, lai būtu iespējams kravu plūsmu organizēt elektroniskajā formā. Proti, speciālisti cenšas panākt, lai informācijas sistēmas būtu savstarpēji saistītas un katrā kravas apstāšanās punktā nebūtu nepieciešami dokumenti, kas jāparaksta utt.
Nav izdevies kompensēt ogļu zaudējumu: Rīgas osta izdomājusi jaunu gājienu
Nākamais solis – prognozēšana, norādīja Zeps, piemēram, jautājumā, kādus kravas apjomus konkrētā laika posmā var uzņemt terminālis, lai kravas mašīnas nestāvētu rindā un neradītu sastrēgumus. Viņš uzsvēra, ka šāda iespēja ļaus pārvadātājiem sekot satiksmes plūsmai un nestāvēt garās rindās. Tāda pieeja ļaus veidot mūsdienīgāku un uz klientu orientētu ostas ekosistēmu, teica Zeps.
Viņš atzīmēja, ka osta strādā ar stividoriem, analizē viņu darbu un vajadzības, kā arī prognozes, veidojot gada budžetu. Zeps norādīja, ka daudzi saskata jaunas nišas, un viņiem izdevies piesaistīt jaunas kravas un iekļauties piegādes ķēdītēs, taču ir arī tādi, kuru transformācija rit palēnām.