Latvijā

Piens ir šķidrs un liess: slēgti 42% piensaimniecību

Piena uzturvērtība un tirgus vērtība ir atkarīga no sausās vielas satura, ieskaitot laktozi un minerālus, taču ne ūdens frakciju. Daudzi to neņem vērā, norāda AEI eksperti.
Sputnik
RĪGA, 10. janvāris — Sputnik. Piecu gadu laikā, no 2015. līdz 2020. gadam pienrūpniecība Latvijā sarukusi par 8142 fermām – gandrīz 42% no kopējā saimniecību skaita, secināja Agroresursu un ekonomikas institūta (AEI) eksperti, vēsta tvnet.lv.
Lielākā lejupslīde vērojama saimniecību grupā ar mazāk nekā 10 slaucamajām govīm, taču arī citās grupās saimniecību skaits samazinās.
Latvijā
Situācija ir traģiska: pasaulē un Latvijā izsīkst piens
Kopējais slaucamo govju ganāmpulks samazinājies par 26 400 galvām, tostarp par 14 300 govīm – nelielās saimniecībās, kas tur 1-9 lopus.
Slaucamo govju ganāmpulks sarucis visās saimniecību grupās, izņemot fermas, kas tur 200 un vairāk govis – tajās lopu skaits pieaudzis apmēram par 14 000 govju. Taču šis pieaugums nekompensē visparējo slaucamo govju ganāmpulka lejupslīdes tendenci.
Viens no krituma galvenajiem iemesliem piena sektorā ir vidējās piena iepirkuma cenas starpību Latvijā un ES: Latvijā tā jau ilgu laiku ir vismaz par pieciem centiem zemāka nekā ES. Tas ir izšķirošs faktors nozares tālākajai attīstībai, uzsvēra AEI.
Starpība starp vidējo piena iepirkuma cenu Latvijā un ES 2019. gadā sastādīja 5,39 centus par kilogramu, 2020. gadā – 5,9 centus, bet 2021. gada astoņu mēnešu laikā – 5,31 centi. Piena cenu samazināšanās periodā starpība starp vidējo piena iepirkuma cenu ES un Latvijā pieauga, piemēram, 2015.-2016. gadā starpība sasniedza gandrīz 7,77 centus par kilogramu.
Latvijā
"Cenas cels visam": Šure prognozēja produktu cenu pieaugumu vismaz par 10%
Pēc institūta ekspertu domām, neattīstītā vertikālā kooperācija un zemāks sausās vielas (tauku un proteīnu) saturs pienā ir viens no iemesliem, kuru dēļ piena iepirkuma cena ir zema.
AEI dati rāda, ka piena sektorā Latvijā pārsvarā darbojas nelieli piena kooperatīvi. Piemēram, 2020. gadā svaigu pienu iepirka 32 piena kooperatīvi, pie tam vidējais iepirkuma apjoms sastādīja 8800 tonnas gadā uz kooperatīvu. Pārsvarā locekļu skaits kooperatīvā nepārsniedz 100 ražotājus, un tas neļauj būtiski ietekmēt piena iepirkuma cenu, taču atvieglo tā locekļiem maksājumu saņemšanu.
Piena kooperatīvu daļa piena iepirkumu kopējā apjomā 2020. gadā sastādīja 33%, savukārt piena pārstrādes uzņēmumi iepirkuši 35% no piena kopējā apjoma. Salīdzinājumam: ES dalībvalstīs kooperatīvi vidēji iepērk 64% no iepirktā piena, bet, piemēram, Īrijā – 98%.