Foto

Skaistākās bibliotēkas pasaulē

Savā izlasē piedāvājam aplūkot skaistākās bibliotēkas pasaulē – doties virtuālā ceļojumā pasakainajā grāmatu pasaulē.
Sputnik
Sputnik Baltkrievija apkopojis fotogrāfijas, kurās redzamas interesantākās un skaistākās bibliotēkas no visas pasaules. Piedāvājam arī dažus interesantus faktus par šīm cilvēces domas krātuvēm.

Interesanti fakti par pasaules bibliotēkām:

Nacionālo bibliotēku Minskā regulāri apmeklē apmēram 90 tūkstoši cilvēku. Šobrīd bibliotēku fonds valstī pārsniedz 200 miljonus eksemplāru.
Senākā bibliotēka atrodas Sinajas pussalā Ēģiptē. Tā ir sv. Katrīnas klostera bibliotēka, celta VI gs. vidū. Tai ir otra lielākā reliģisko materiālu kolekcija pasaulē (pēc Vatikāna). Tā ir slēgta parastiem cilvēkiem, literatūru ļauts izmantot tikai mūkiem un ielūgtiem studentiem.
Plašākā bibliotēka pasaulē – ASV Kongresa bibliotēka. Tās fondā ir 158 miljoni izdevumu. Lai vienkārši uzmestu tiem aci, jums būs vajadzīgi vairāk nekā 130 dzīves gadi.
Mazākās bibliotēkas pasaulē atrodamas Ņujorkā – tajās ir vieta tikai vienam cilvēkam. Dzeltenajā glabātavā – 40 grāmatas. Minibibliotēkas mērķis – palīdzēt megapoles iedzīvotājiem novērsties no pilsētas trakā ritma.
Pati augstākā bibliotēka pasaulē atrodas viesnīcā Šanhajā, 230 metru augstumā. Fondā atrodamas ķīniešu un angļu izdevumu kolekcijas. Bibliotēkas platība – tikai 57 kvadrātmetri.
Pirmais bibliotekārs pasaulē – grieķu kritiķis, Homēra komentētājs Zēnodots.
Pirmā "bibliotēka uz riteņiem" tapusi 1857. gadā. Tā braukāja pa Kambrijas apvidu. Ideja radīt tādu bibliotēku piederēja filantropam Džordžam Mūram, kurš vēlējās popularizēt literatūru starp vienkāršajiem cilvēkiem.
Bibliotēkās visbiežāk zog Bībeli un Ginesa Rekordu grāmatu.
Vācijā ir mākslas bibliotēkas, kur var samaksāt pāris eiro un uz mēnesi paņemt jebkuru vietējā mākslinieka gleznu.
Ja jūs laidīsiet klajā grāmatu Norvēģijā, valdība izpirks 1000 eksemplārus un nosūtīs uz visām bibliotēkām valstī.
Hārvardas universitātes bibliotēka var palepoties ar grāmatu kolekciju, kuras apvākiem izmantota cilvēku āda.
Vienā no Amsterdamas lidostām strādā "uzticības" bibliotēka. Tajā nav ne bibliotekāra, ne atgriešanas perioda. Ja cilvēks vēlas paņemt grāmatu sev, viņam jāatstāj kāda cita apmaiņai.
1 / 15

Svētā Galla klostera bibliotēka – senākā grāmatu krātuve Šveicē

2 / 15

Džordža Pībodija bibliotēka Baltimorā, ASV

3 / 15

ASV Kongresa bibliotēkā ir 158 miljoni izdevumu. Lai vienkārši uzmestu tiem aci, jums būs vajadzīgi vairāk nekā 130 dzīves gadi

4 / 15

Vatikāna apustuliskā bibliotēka apkopojusi plašāko Viduslaiku un Renesanses laikmeta manuskriptu kolekciju

5 / 15

Triniti koledžas bibliotēka Dublinā, Īrija

6 / 15

Ņujorkas publiskā bibliotēka – viena no lielākajām pasaulē. Turklāt tā ir viena no lielākajām zinātniskajām bibliotēku sistēmām pasaulē

7 / 15

Cīrihes universitātes Juridiskā institūta bibliotēka

8 / 15

Portugāles karaliskā bibliotēka, Riodežaneiro, Brazīlija

9 / 15

Strahovas klostera bibliotēka Prāgā, Čehija

10 / 15

Abatijas bibliotēka Admontā, Austrijā ir viena no lielākajām klosteru bibliotēkām pasaulē

11 / 15

Bosnijas un Hercegovinas nacionālā universitātes bibliotēka sākotnēji tika izmantota kā rātsnams, lielākā un reprezentatīvākā Austroungārijas perioda ēka Sarajevā

12 / 15

Rijksmuseum – lielākā mākslas vēstures pētījumu bibliotēka Nīderlandē un daļa no Mākslas muzeja

13 / 15

Hercogienes Annas Amālijas bibliotēka Veimārā, Tīringe, Vācija, iekļauj lielu vācu literatūras un vēsturisko dokumentu kolekciju

14 / 15

Štutgartes pilsētas bibliotēka celta 2011. gadā

15 / 15

Baltkrievijas nacionālā bibliotēka izveidota 1922. gada 15. septembrī. Jaunā bibliotēkas ēka vēra durvis lasītājiem 2006. gada 31. maijā