Pasaulē

Japānā konstatēti plaši bojājumi AES "Fukusima 1" filtros

Mediji vēsta, ka bojāti gandriz visi filtri AES "Fukusima 1" ūdens attīrīšanas sistēmā.
Sputnik
RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Kompānija "TEPCO" – avārijā cietušās atomelektrostacijas "Fukusima 1" operators konstatējis, ka bojāti 24 no 25 radioaktīvā ūdens attīrīšanas sistēmas ALPS filtri, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz telekanālu NHK.
Plaša mēroga pārbaudi operators sāka, kad augusta beigās speciālisti reģistrējuši pirmos defektus.
Mediji: Japāna plāno izliet okeānā radioaktīvo ūdeni no "Fukusimas"
Pagaidām kompānija pagaidām nav fiksējusi radioaktīva ūdeņs noplūdes gadījumus, nav iespējams izslēgt tamlīdzīga incidenta risku, paskaidroja telekanāls.
Līdzīga problēma AES radās pirms diviem gadiem. Toreiz TEPCO neizdevās noskaidrot filtru bojājumu iemeslu. Operators nomainīja filtrus, un darbs turpinājās.
Avārija AES "Fukusima 1" notika spēcīgas zemestrīces un cunami rezultātā 2011. gada 11. martā. ņemot vērā fiksēto radiācijas noplūdi, varasiestādes evakuēja Fukusimas prefektūras austrumu rajonu iedzīvotājus. Pateicoties veiktajai dezaktivācijai, dažos iecirkņos ārkārtējais režīms tika atcelts, cilvēkiem atļāva atgriezties mājās. Daļa rajonu vēl aizvien ir dzīvei nepiemēroti. TEPCO vērtēja, ka avārijas seku likvidācija un reaktoru demontāža varētu ilgt aptuveni 40 gadus.
Spēcīga zemestrīce Japānā atsauc atmiņā 2011. gada traģēdiju
Aprīļa beigās Japānas valdība pieņēmusi lēmumu no 2023. gada atļaut sistēmā ALPS apstrādātā ūdens nopludināšanu okeānā. Sistēma attīra radioaktīvo ūdeni no 62 radioaktīvajiem elementiem, izņemot tritiju. Par Japānas valdības lēmumu noraizējusies Krievija, Ķīna, Dienvidkoreja un Ziemeļkoreja. Vienlaikus IAEA apliecināja, ka gatava sniegt atbalstu un plāno nosūtīt speciālistu grupu monitoringam.
Pret ūdens nopludināšanu no AES "Fukusima 1" jūrā iebilst 30 organizācijas, Japānas zvejnieku kooperatīvu asociāciju federācija, kā ari atsevišķas zvejnieku asociācijas Fukusimas, Mijagi un Ibaraki prefektūrās. Fukusimas prefektūrā valdības lēmumam nepiekrīt 41 pašvaldība – apmēram 70% no kopējā skaita.