Foto

Zaudētā paradīze: Kalnu Karabahai veltīta fotogrāfiju sērija nominēta prestižai prēmijai

Sputnik

Fotogrāfiju sērija "Zaudētā paradīze" (Paradise Lost) par bruņoto konfliktu Kalnu Karabahā, ko veidojis ziņu aģentūras "RIA Novosti" speciālais fotokorespondents Valērijs Meļņikovs, iekļauta starp prestižās fotogrāfiju prēmijas World Press Photo nominantiem. Meļņikova sērija atzīmēta vairākās kategorijās: "Galvenās ziņas/Stāsti" (General News/Stories), "Gada fotostāsts" (World Press Photo Story) un "Gada fotogrāfija" (World Press Photo of the Year). Pēdējā kategorijā bija izraudzīta fotogrāfija "Pametot māju Kalnu Karabahā" no sērijas "Zaudētā paradīze".

Meļņikovs stāsta, ka konflikts Kalnu Karabahā nav pirmā vieta, kur viņš smēlies pieredzi darbā tamlīdzīgās situācijās: "Iepriekš es piecus gadus dokumentēju bruņotā konflikta sekas Donbasā.

Karabaha pēc kara: degošas mājas, pamests bruņojums un mierneši

Tādiem kariem bijušās PSRS teritorijā ir daudz kopīga, lai arī atšķirību tāpat ir pietiekami. Visos gadījumos mēs vērojam konfliktējošo pušu bruņotas sadursmes un vienkāršo iedzīvotāju ciešanas.

Kad ierados Kalnu Karabahā 2020. gadā, ieraudzīju daudz ko tādu, ar ko jau gadījies saskarties: bēgļu kolonnas, kas pamet ierastās vietas, vietējie iedzīvotāji, kuri apšaudes laikā slēpjas pagrabos, sagrautas, pamestas pilsētas un ciemi. Tāpēc nolēmu stāstīt par situāciju Karabahā tādā pašā aspektā, kā Donbadā, proti, parādīt bruņotā konflikta humanitārās sekas.

Rezultātā tapa sērija "Zaudētā paradīze", kas stāsta par humānās katastrofas sekām, no vienas puses, un tas, protams, ir dokumentāls projekts, tomēr, no otras puses, tajā atspoguļojas gan Bībeles mīts, gan konkrēta situācija reģionā, un mans personiskais iespaids par notiekošo."

1 / 10
Vietējais iedzīvotājs Anušavans granātābolu dārzā savas mājas pagalmā. Rokā – vecs Kalašņikova automāts, palicis vēl no pirmā Karabahas kara laikiem. Uhtasara ciems
2 / 10
Raķetes atlūzas pēc Martuni pilsētas apšaudes
3 / 10
Azats Gevorkjans un viņa sieva Anaika pamet mājas Lačinas pilsētā
4 / 10
Murads Mvrgarjans un viņa dēls Vāks nes ārā mantas no mājas, pirms pamest Lačinas pilsētu
5 / 10
Konflikta laikā Kalnu Karabahā gāja bojā vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku. Atrakts kaps. Daži cilvēki, pametot mājas, ņēma līdzi tuvinieku mirstīgās atliekas, lai pārapbedītu tās Armēnijā. Lačinas pilsēta
6 / 10
Asmika Abovjana savas mājas durvīs Nerkin Susa ciemā
7 / 10
Vietējie iedzīvotāji Tagavardas ciemā. Pēc uguns pārtraukšanas šis ciems izrādījās sadalīts uz pusēm starp Armēniju un Azerbaidžānu.
8 / 10
Vietējais iedzīvotājs Aregs sēž pie degošas mājas Karegu ciemā. Daži cilvēki nodedzināja savas mājas, pirms pamest dzimtās vietas
9 / 10
Akops Tersjans pie savas mājas loga Lačinas pilsētā
10 / 10
Degoša māja Kelbadžaras rajonā Kalnu Karabahā. Armēnijas un Azerbaidžānas mierlīgums paredz, ka Kelbadžaras rajons pāriet Azerbaidžānas kontrolē. Dažas armēņu ģimenes nodedzināja savas mājas, pirms pameta Kalnu Karabahu