Intervija

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Viss notika dažu dienu laikā: viena no visblīvāk apdzīvotajām pasaules pilsētām ir gluži vai izmirusi.
Sputnik

Vispirms tika slēgti muzeji, bāros iestājās klusums. Pēc tam uz mājām sūtīja "baltās apkaklītes". ASV finanšu un tirdzniecības centram – Ņujorkai uzbrucis koronavīruss. Pirmdien štatā bija 21 tūkstotis inficēto, no viņiem 12 399 – megapolē. Taimskvērs un Centrālais parks ir tukši, iedzīvotāji paklausīgi sēž mājās, mediķi gatavojas ļaunākajam. Par to, kā "Lielais ābols" pārcieš krīzi, portāla RIA Novosti korespondente Sofja Meļņičuka uzzināja no aculieciniekiem.

Ābols ir tukšs

"Atceros, 7. martā gājām uz hipermārketu, darbinieki dezinficēja ratiņu rokturus, daži bija maskās un cimdos. Pašā Ņujorkā vēl nekas nenotika, taču uz ziņām cilvēki reaģēja nervozi," stāstīja megapoles iedzīvotāja Elizabete Ordena.

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Viņu apciemoja draudzene, abas aizgāja uz Mūsdienu mākslas muzeju, pēc tam – uz populāru bāru uz jumta. "Jau toreiz bija aizdomīgi klusi, bija neomulīgi, - atceras meitene. – Ceturtdienas vakars, parasti šajā laikā visur ir tusiņi, bet bārā bija gandrīz tukšs."

Situācija strauji gāja uz priekšu. Nākamajā dienā kompānija, kurā strādā Elizabetes vīrs, lika personālam strādāt attālināti. Vienkārši nevienu neielaida ofisā.

Muzeji tika slēgti. Karantīna nebija izsludināta oficiāli, bet atmosfēra bija nomācoša. Pilsētnieki steidza uz ārpilsētas mājām, tumšie logi mājās vakaros modināja bažas. Arī Ordenas ģimene aizbrauca uz citu štatu.

Lielpilsēta ir tukša. Brodvejā nav rindu pie kasēm, Taimskvēra kāpnes ir nožogotas. Kaut kur vēl dzirdams saksofons – spēlē ielu muzikants, taču gandrīz neviens viņu neklausās. "Mēs it kā esam filmā "Parītdiena". Ņujorka ir izmirusi," saka Elizabete.

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Karantīna pilsētā sākās 22. martā. strādā tikai vitāli nepieciešami dienesti un uzņēmumi. Atvērti pārtikas veikali, aptiekas, veļas mazgātavas, DUS. Restorānos un kafejnīcās ēdienu var paņemt līdzi. Atcelti daži autobusi, taču metro kursē.

Elizabetes draugs, bankas Morgan Stanley darbinieks, vēl apmeklē ofisu. Taču tagad sastrēgumstundā viņam nav jāiespiežas vagonā – tas viss ir viņa rīcībā. Pie tam parasti metro Ņujorkā ir netīrs, un pilsētā joko: bija vajadzīgs koronavīruss, lai to beidzot sakoptu. Patiešām: metro ir dezinficēts, tur valda attiecīgā smaka.

Dzīve līdzņemšanai

Bonnija Linderbauma no Augšīstsaidas ir riska grupā – viņai ir 70 gadi. Kvartāls, kurā viņa dzīvo, parasti ir ļoti kluss, taču tagad tur valda īsts nāves klusums. No penthausa logiem redzams Empire State Building. Tūristus tur, protams, nelaiž. Agrāk, vakariņojot kopā ar meitām, Bonnija dažkārt pasūtīja ķīniešu ēdienus kartona kārbiņās. Tagad tā ir nepieciešamība.

"Dzīve šeit ir krasi mainījusies, - viņa stāsta. – Viss ir slēgts. Cilvēki sēž mājās un turas viens no otra tālāk." Viņas lapā Facebook ir tapetes "#StayHome It could save lives" ("palieciet mājās, tas var glābt dzīvības"). "Jaunieši ne īpaši rūpīgi ievēro noteikumus," sūdzas Bonnija. Viņasprāt, tā ir lielākā problēma.

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Vienlaikus viņai nav nekādu pretenziju pret valdību. Sirmgalve atbalsta Donaldu Trampu un uzskata, ka drīz vien viņš ieviesīs ārkārtas režīmu visā valstī. "Viņš lieliski tiek galā, vairākums ir absolūti apmierināts ar viņa darbu. Prezidents rāda, kā mīl savu valsti, taču gribētos, lai viņš rīkotos striktāk," viņa piebilda.

Taču Baltā nama vadītājs nesteidz. Vēl vairāk, 23. marta brīfingā viņš lika saprast, ka ierobežojumi nebūs ilgi. "Drīz vien Amerika atkal būs atvērta biznesam, - apsolīja prezidents. – Varu jums teikt: nedomāju, ka (karantīna – red.) ilgs mēnešiem ilgi."

"Ja dot vaļu ārstiem, viņi slēgtu visu pasauli. Tas var novest pie daudz lielākām problēmām, nekā tās, ar kurām mēs sākām," viņš paskaidroja.

Tomēr mediķi ir noskaņoti pesimistiski. Visā štatā ir 3 tūkstoši intensīvās terapijas vietu un 6 tūkstoši MPL aparātu. "Nebūšu pārsteigts, ka cilvēki mirs desmitiem dienā," teica pilsētas pilnvarotā persona veselības aprūpes lietās Oksiris Barbots.

Amerikāņu "izdzīvotāji" triumfē

"Mūsu dzīve ir apgriezusies kājām gaisā, - atzina ņujorkiete Mišela Perrikona. Decembrī viņa beigusi medmāsu skolu. – ASV Vispār nav gatavas tādai pandēmijai, mediķi riskē, jo mūsu aizsardzības līdzekļi neder tādam gadījumam. Manai draudzenei, kura dežurē reanimācijā, tie pat ir beigušies. Turklāt mums liek strādāt nodaļās ar Covid-19 pacientiem vairāk nekā sešas stundas no vietas un neko nepiemaksā. Visas medmāsas ar licencēm aicina pieteikties hospitāļos brīvprātīgi, bez maksas. Pensionētos ārstus arī lūdz atgriezties darbā."

Mišela ar savu līgavaini uz laiku pārcēlušies uz Longailendu. Augustā viņiem ieplānotas kāzas, taču tagad ir grūti pateikt, vai tās notiks. Infekcijas brīdināšanas un informācijas sistēma, pēc Mišelas domām, ir veidota neadekvāti.

"Gribat paskatīties uz ASV valdības šausmīgajiem padomiem? Slimību kontroles un profilakses centra vietne iesaka aizvietot 95.tipa maskas (filtrācijas efektivitāte – virs 95% - red.) ar galvas apsējiem, tas ir nepareizi," norāda meitene.

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Kopumā viņa, tāpat kā citi viņas paziņu lokā esošie jaunieši ir neapmierināti ar valdības darbībām. Mišelas līgavainis ir brīvā līguma speciālists, tāpat kā daudziem, viņam nav apdrošināšanas no darba vietas, bet kuras ir visai grūti saņemt veselības aprūpi. "Diemžēl Tramps – mēs visi viņu neieredzam – uzvarēs vēlēšanās novembrī. Bet mums ir vajadzīga pilnīga un totāla veselības aprūpes sistēmas reforma, un šī pandēmija liks padomāt par to pat konservarīvos vēlētājus," uzskata Mišela.

Viņa pati dod priekšroku demokrātam Bērnijam Sandersam, kur piedāvā valsts sistēmu "Medicīna visiem".

Nelaime visā štatā

Situāciju Ņujorkā pasliktina iedzīvotāju blīvums – 11,2 tūkstoši cilvēku uz kvadrātlikometru. Tas ir divreiz vairāk nekā Maskavā. Aptuveni 30% koronavīrusa testu štatā izrādījušies pozitīvi, bet vidējais rādītājs valstī – 8%. Kopā ASV jau fiksēti vairāk nekā 46 tūkstoši infekcijas gadījumu, 582 cilvēki miruši. Lielākais slimnieku skaits – Ņujorkā. Ņūdžersijā ir nepilni trīs tūkstoši inficēto, Vašingtonas štatā un Kalifornijā – vairāk nekā divi tūkstoši. Reģionos ar nelielu iedzīvotāju blīvumu situācija ir labāka. Rietumvirdžīnijā (30 cilvēki uz kvadrātmetru), Dienviddakotā (11) un Vaiomingā (6) – mazāk nekā 30 diagnozes. Pagaidām 16 štatos cilvēkiem liek sēdēt mājās. Galvaspilsētā – 132 gadījumi.

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Te pārsvarā dzīvo un strādā valsts ierēdņi, viņus vienkāršāk lūgt pāriet pie attālināta darba, paskaidroja Vašingtonas iedzīvotāja Bella. Lielveikali un kafejnīcas gatavo ēdienus līdzņemšanai, taču pasūtījumu ir daudz, personāls netiek galā. Panikas pilsētā nav, visi izturas atbildīgi. Īpašas bažas rada tas, ka starp pacientiem ir kongresmeņi: divi Pārstāvju palātas locekļi un viens senators. Vēl 33 kongresmeņi pašizolējušies pēc kontakta ar inficētajiem.

Bizness - karantīnā

Visa valsts dzīve pāriet tiešsaistē. Pēc pandēmijas diezin vai bizness būs tāds pats, kā agrāk. Novērotāji prognozē spēcīgu ekonomisko krīzi. Dažas aplēses liecina, ka darbu jau zaudējuši vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku.

Valdība steigšus sper soļus: finanšu sistēmā iepludina triljonu dolāru, piešķirti 100 miljoni apmaksāto atvaļinājumu pagarināšanai lielo firmu darbiniekiem.

Pagājušajā gadā tikai 4% pārtikas veikalu tirgojās internetā. Jaunākie dati liecina, ka Instacart, Walmart un Shipt lietotnes pēdējā laikā lejupielādētas par 218, 160 un 124% vairāk nekā parasti. Fitnesa centru, jogas studiju, deju un un pat velosporta sekcijas pāriet videotreniņu formātā, turklāt bieži vien – bez maksas.

"Valdības šausmīgie padomi". Kā Ņujorka gatavojas katastrofai

Jaunajiem apstākļiem pielāgojas arī izklaides industrija. Gandrīz visi koncerti ir atcelti, zvaigznes uzstājas interneta auditorijas priekšā. Bezmaksas virtuālos šovus rīko Pink, Hosier, Coldplay.

Astotajā pašizolācijas dienā modele Bella Hadida, "skaistākā meitene pasaulē", publicēja video hostingā TikTok, kas pamazāk kļūst aizvien populārāks. Kailā Madonna rožu ziedlapiņu vannā, aprunājās par to, ka koronavīrusam nav svarīgi ne potenciālā upura ienākumi, ne popularitāte, ne atrašanās vieta. Sociālajos tīklos popularitāti iekaro tēmturis "IStayHomeFor" ("es palieku mājās dēļ…"). Aktieris Kevins Beikons to dara savas sievas dēļ, Džūlija Robertsa – savas ģimenes, mazā biznesa un veselības aprūpes darbinieku dēļ.

RIA Novosti sarunbiedri uzsver: amerikāņi situāciju uztver nopietni.

"Nevienu nenākas piespiest ievērot jaunos noteikumus, cilvēki paši izturas maksimāli atbildīgi, - uzskata Elizabete Ordena. – Pat tāds milzenis kā Manhatana. Šeit katrs cilvēks ir brīdināts, un katrs rīkojas."