RĪGA, 8. novembris — Sputnik. Par godu 1941.gada 7.novembra leģendārās parādes, pēc kuras bruņotie spēki tieši no Sarkanā laukuma devās uz fronti Piemaskavā, gadadienai Maskavā aizritēja Krievijas Bruņoto spēku parāde, vēsta Sputnik Igaunija.
Marša priekšvakarā tā ģenerālmēģinājuma kadrus paspēja publicēt britu izdevums The Daily Mail. Fotogrāfijas, kurās bija iemūžināti Lielā Tēvijas kara sākuma laiku padomju formās tērptie karavīri, brašie kavalēristi, kā arī tālaika tehnika sajūsmināja izdevuma lasītājus, un viņi neskopojās ar komentāriem.
"Krievi ir pelnījuši šo parādi, lai godinātu piemiņu par cīņu pie Maskavas, kurā, aizsargājot pilsētu, tika nogalināti, ievainoti vai sagūstīti aptuveni pusmiljons cilvēku. Tā bija arī viena no pirmajām lielajām sakāvēm, ko cieta šķietami neapturamā vācu armija," atzīmēja komentētājs Peter.
"Goda vārds, šie zirgi ir lieliski! Cik jauni izskatās daži kareivji," uzrakstīja Ploughman.
"Man patīk forma. Lai jums laba parāde, Krievija," piebilda nelly58.
"Krievu sievietes ir lieliskas!" pauda sajūsmu YoshiMitzsu.
Vēsturnieki uzskata, ka 1941.gada 7.novembra parāde, ņemot vērā ietekmi uz notikumu gaitu, ir pielīdzināma svarīgai militārajai operācijai, jo tai bija milzīga nozīme visas valsts morālā noskaņojuma uzlabošanā. Pasākums notika cīņas karstumā, dažas vienības tieši no parādes devās uz fronti, kuras līnija bija tikai dažu desmitu kilometru attālumā no galvaspilsētas.
Parādes dalībniekus toreiz uzrunāja pats Staļins. "Karš, ko jūs karojat, ir atbrīvošanas karš, taisnīgs karš. Lai šājā karā jūs iedvesmo lielo senču – Aleksandra Ņevska, Dmitrija Donskoja, Kuzjmas Miņina, Dmitrija Požarska, Aleksandra Suvorova, Mihaila Kutuzova vīrišķīgais tēls!" valsts vadītājs teica Sarkanās armijas kareivjiem.
Gājienu pa Sarkano laukumu sāka kājnieki, pēc tam maršēja bruņoto strādnieku nodaļas, kavalēristi un divi simti tanku. Kopā parādē piedalījās vairāk nekā 28 tūkstoši sarkanarmiešu un zemessargu. Drīz vien Sarkanā Armija devas pretuzbrukumā un atsvieda vāciešus simtie kilometru attālumā no Maskavas – tā bija padomju spēku pirmā lielā uzvara Lielajā Tēvijas karā un nacistiskās Vācijas gaidāmās sakāves ķīla.