RĪGA, 10. decembris — Sputnik. Igaunijas Aizsardzības spēku Viru kājnieku bataljons par godu savai 101. dzimšanas dienai tikās ar Jehvi un Austrumviras bērnudārzu un skolu audzēkņiem un demonstrēja gan kaujas tehniku, gan tās ekspluatācijas iemaņas, stāsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz valsts Aizsardzības spēku preses dienestu, kas ilustrēja informāciju ar fotogrāfijām. Tajās redzami pirmskolnieki armijas daļas dienesta telpās un bruņutehnikas kabīnēs. Bērni apskatīja mīnmetējus un vēroja šaujamieroču izjaukšanu. Karavīri nodemonstrēja savu skapīšu saturu kazarmā, bērni pielaikoja ķiveres, gāzmaskas un bruņuvestes.
Skolēniem un skolotājiem tika piedāvāta iespēja "izšaut" no snaipera šautenes un pārnēsājamā zenītraķešu kompleksa. Militārā tehnika bija izstādīta Austrumviru apriņķa galvaspilsētas Jehves laukumā.
Ziņojums liecina, ka jubilejas pasākumi ilguši trīs dienas. Bataljona karavīru organizētajos pasākumos piedalījās aptuveni 1000 viesi, tostarp – 600 bērni un pusaudži.
Viras kājnieku bataljons iekļauts Igaunijas Aizsardzības spēku 1. kājnieku brigādē un gatavo rezervistus.
Skolu programmas militarizācija
Kopš 2016. gada saskaņā ar valsts Izglītības un zinātnes, kā arī Aizsardzības ministriju kopīgu lēmumu Igaunijas skolu programmā iekļauts priekšmets "Valsts aizsardzība".
To apgūst vairāk nekā 5000 ģimnāzisti (10.-12. klases) gandrīz 200 skolās, tostarp arī septiņās skolās ar krievu mācību valodu. Šo skolu skaits pastāvīgi pieaug.
Igaunijas Aizsardzības ministrija ik gadus atvēl vairāk nekā miljonu eiro minētā mācību priekšmeta atbalstam. Tiek organizēti regulāri izbraukumi uz poligonu un vasaras treniņu nometnes vecāko klašu skolēniem. Bērni regulāri apmeklē valsts armijas vienības.
Skolu nodarbībās piedalās gan Igaunijas Aizsardzības spēku, gan NATO dalībvalstu karavīri.
2018. gadā "Valsts aizsardzība" ir kļuvusi par Igaunijas ģimnāziju mācību programmas obligāto priekšmetu.
Sākotnējās militārās sagatavotības nodarbības, kam līdzinās tagadējais priekšmets "Valsts aizsardzība" tika atceltas Igaunijas skolās tūlīt pēc neatkarības atjaunošanas 1991. gadā kā "padomju militārisma mantojums".