RĪGA, 16. oktobris – Sputnik. Dzērienu ražotājiem, visticamāk, nāksies atteikties no plastmasas pudelēm, un būs jāizmanto tikai stikls un kartons, stāsta Sputnik Igaunija autors Aleksejs Toms.
Eiropas Parlamenta Vides aizsardzības komitejas deputāti papildināja ar pudelēm, cigarešu filtriem un līdzņemamā ēdiena iepakojumiem plastmasas izstrādājumu sarakstu, kuru pārdošana ES valstīs ir jāierobežo.
Komitejas deputāti nonākuši pie secinājuma, ka ES dabas aizsardzības centieniem jābūt radikālākiem un operatīvākiem attiecībā pret plastmasas atkritumiem. Eiropas Komisijas piedāvājumus uzskata par nepietiekošiem, savukārt videi īpaši kaitīgo plastmasas izstrādājumu sarakstu – par nepilnu.
Piedāvāts ierobežot vai arī aizliegt vieglsvara plastmasas maisiņu, oksi-sadalāmās plastmasas izstrādājumu un putupolistirola iepakojuma izmantošanu, kuru parasti izmanto ātrās ēdināšanas restorāni, iepakojot ēdienu līdzņemšanai.
Absolūts plastmasas pudeļu izmantošanas aizliegums būtu absolūti neīstenojams, taču parlamentārieši uzskata par iespējamu likt to ražotājiem un pārdevējiem līdz 2025. gadam savākt līdz 90% izmantotās taras. Ražotājiem un tirdzniecības tīkliem totāla vienreizējo plastmasas trauku vākšana varētu beigties ar tik lieliem izdevumiem, ka vieglāk būtu vispār atteikties no plastmasas.
Lai tabakas kompānijas vāc izsmēķus
Ieviest prasību vākt atkritumus, pēc deputātu domām, derētu arī cigarešu ražotājiem, ko pašas tabakas korporācijas, kā vēsta franču Journal de l`environnement, dēvē par absolūti neiespējamu. Viņi piedāvā atbrīvot viņus no izsmēķu vākšanas un koncentrēties uz smēķētāju pāraudzināšanu un bezmaksas kabatas pelnu trauku izdalīšanu.
Šī gada maijā Eiropas Komisija apstiprināja "kaitīgo" plastmasas izstrādājumu sarakstu, kurā tika iekļautas desmit vienreizējā lietojuma preces.
Dabai īpaši kaitīgo lietu skaitā iekļuva plastmasas šķīvji, naži, dakšas un karotes, glāzītes, ausu kociņi, salmiņi un maisāmie kociņi, kā arī kātiņi baloniem.