RĪGA, 28. jūlijs — Sputnik, Jeļena Kirillova. Šerloka Holmsa skulptūras atklāšana notika jaunajā viesnīcā Sherlock Art Hotel, kas vēra durvis rīdziniekiem un galvaspilsētas viesiem šā gada februārī.
Viesnīcā ir septiņpadsmit dažādu kategoriju apartamenti. Visiem numuriem ir vārdi – tie nosaukti par godu Artura Konana Doila romānu varoņiem, pastāstīja Sputnik viesnīcas īpašnieks, uzņēmējs Dmitrijs Duļščikovs.
Viņa sieva Olga Lomovska, kas viesnīcā atbild par atmosfēru un noskaņu, paziņoja, ka skulptūras veidošanas ideja nebija pēkšņa.
"Visiem zināms, ka Rīgā tika uzņemtas filmas par Šerloku Holmsu epizodes, šeit arī norit svētki par godu Šerloka Holmsa dzimšanas dienai, tāpēc esam nolēmuši turpināt labo tradīciju. Tagad tūristiem un rīdziniekiem būs vēl viena vieta, kur varēs nofotografēties ar detektīvu," — saka Olga, tomēr vēlāk saimniece atzinās, ka stāstos par Šerloku Holmsu viņas iemīļotais varonis patiesībā ir ļaunais profesors Moriartijs.
Dmitrijs Duļščikovs piebilst: "Ceram, ka tas būs vēl viens punkts tūristu un rīdzinieku piesaistīšanai."
Džozefa Bella atklātā lieta
Viesnīcas Sherlock Art Hotel īpašnieki stāsta, ka Rīgu iemīļojuši pirmajā dienā, kad atbrauca no Krievijas, un nolēma pārcelties uz šejieni. Savā viesnīcā viņi centušies radīt slavena detektīva gara atmosfēru. Tagad viņi smeļas iedvesmu seriālos.
"Esmu leģendārā padomju seriāla, kā arī pēdējās BBC filmas ar Benediktu Kamberbeču galvenajā lomā pielūdzējs. Abus seriālus mēs ņemam par pamatu. Holivudas blokbasteri par Šerloku Holmsu, manuprāt, devalvē atmosfēru. Lai nu kā, Konans Doils un Rīga ir divas galvenās viesnīcas interjera tēmas, — skaidro ideju Dmitrijs Duļščikovs.
Taču izrādījās, ka ēkai Mazā Monētu ielā 3, kur pašlaik atrodas viesnīca Sherlock, ir arī vēsturiskās saiknes ar leģendārā detektīva personāžu.
Gids Vladimirs Dorofejevs pastāstīja klātesošajiem pilsētas leģendu, saskaņā ar kuru 1883. gadā ārsts Džozefs Bells (tieši viņš kļuvis par Šerloka Holmsa prototipu), caurbraucot, atradās Rīgā un palīdzēja atklāt sarežģītu lietu par zādzību tirgotāja mājā Mazajā Monētu ielā.
Bija nolaupīta liela naudas summa, sākotnēji zādzībā tika apsūdzēts kalps Pētersons, viņam draudēja katorga. Bet Bells palīdzēja atklāt šo lietu: ar zemi nosmērēts krekls viņam ļāvis konstatēt, ka patiesībā naudu paņēmis pārvaldnieks Valdendorfs, un noslēpis nolaupīto nama pagalmā.
Saimnieks bija pārsteigts, kad kopā ar nozagto tika atrastas arī dažas senlaicīgas monētas, palikušas no kaltuves, kas darbojās līdz XVI gadsimta vidum.
Rindā pēc pašbildes
Skulptūru uz Sherlock Art Hotel viesnīcas ārējās sienas izveidojies īpašnieku draugs — Krievijas tēlnieks un grafiks Oļegs Zakomornijs.
Tomēr novērotāji bronzas detektīva sejā nav spējuši saskatīt nedz Vasilija Ļivanova, nedz Benedikta Kamberbeča vaibstus, toties uzreiz atpazina pīpi, šalli un slaveno briežu mednieka cepuri. Atšķirīga skulptūras detaļa ir ierocis izmeklētāja labajā rokā, kas nostiprināt tā, lai jebkurš, augumā nedaudz virs 170 centimetriem, varētu viegli pieskarties tā stobram.
"Tas gan būs nopulēts stobrs," —pajokoja skatītāju pūlī.
Tie, kam nepaveicas ar augumu, var paberzēt leģendārā detektīva pogu vai vienkārši uzņemt pašbildi. Godīgi sakot, jau pirms prezentācijas beigām pie jaunās skulptūras izveidojusies gara rīdzinieku un tūristu rinda, lai nofotografētos pie Šerloka Holmsa.