RĪGA, 6. maijs — Sputnik, Vladimirs Dorofejevs. Svētku dienā galvaspilsētā cilvēku bija neparasti daudz, it īpaši tādā vēsā pavasara dienā, turklāt arī šoreiz svētkos bija labi dzirdama krievu valoda.
Jebkuros valsts svētkos skan krievu valoda. Gan Lāčplēša dienā (tie ir karavīru svētki, un viņu vidū arī ir liels skaits krievu), gan 18. novembrī, gan 4. maijā. Mani tas vienmēr iepriecina. Tas nozīmē, ka mēs pastāvīgi esam kopā. Svinam vienus un tos pašus svētkus, mums ir vienas un tās pašas vērtības. Krievu valoda bija dzirdama arī 4. maijā. Tikai man šķita, ka retāk nekā parasti.
Sabiedriskais transports bija pieejams bez maksas, un cilvēku galvaspilsētas centrā bija daudz. Gan jaunu, gan vecu, gan arī vecāku ar bērniem.
Liels skaits pasākumu bija organizēts pašā centrā, taču maijam neparasti vēsie laikapstākļi neļāva skatītājiem ilgi sēdēt vienuviet.
Starp pirmajiem svētku pasākumiem bija bērnu ansambļu koncerts-defilē Brīvības pieminekļa pakājē. Bērni uzstājās gan aukstā vējā, gan lietutiņā, un atplauka, tiklīdz uzspīdēja pavasara saulīte. Patiešām, tiklīdz saule parādījās no mākoņiem, pilsēta pārvērtās, kļuva neparasti silti un omulīgi.
Vēlāk valsts augstākās apamtpersonas: Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, premjerministrs Māris Kučinskis, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece, kā arī ārvalstu vēstnieki un kara atašeji nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa.
Pēc ceremonijas tika atskaņota Latvijas himna, tās laikā dažu klātesošo acīs vīdēja asaras.
Vērmanes dārzā uzstājās ansambļi — viņi izpildīja latviešu dziesmas nacionālās mūzikas pavadījumā. Izpildītāji bija ģērbušies tautas tērpos.
Jāpiebilst, ka viņu priekšnesumos bija arī novatorisks elements. Piemēram, viens no ansambļiem spēlēja dūdas.
Latvijas muzejs svētku dienā strādāja bez maksas. Arī labākās latviešu filmas kinoteātrī "Splendid Palace" apmeklētāji noskatījās bez maksas.
Kopumā šajā dienā notika aptuveni trīs desmiti svētku pasākumu.