RĪGA, 20. februāris — Sputnik. Izglītības ministrija plāno nosūtīt uz kursiem mazākumtautību skolu skolotājus, kuri šobrīd pasniedz savus priekšmetus citās valodās. Par to izglītības ministrs Kārlis Šadurskis pastāstīja intervijā avīzei Neatkarīgā Rīta Avīze.
Ministrs uzsvēra, ka jebkuram skolotājam ir jāpārzina latviešu valoda C1 līmenī vai augstāk.
"Saprotams — ja savu priekšmetu pasniedz citā valodā, valsts valoda var piemirsties. Tāpēc pedagogiem ir paredzēti kursi," pastāstīja Šadurskis.
Pēc viņa sacītā, neoficiālos informācijas avotos izskanējusi informācija par to, ka Rīgā kursi būšot nepieciešami apmēram sešsimt pedagogiem. Pārējās Latvijas pilsētās šis skaitlis varētu būt mazāks.
"Kursu programma praktiski jau ir izstrādāta, arī finanšu un mācībspēku resursi mums ir," paziņoja ministrs.
Profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanai, tostarp, valodas iemaņu uzlabošanai, no 2018. līdz 2020. gadam no valsts budžeta plānots piešķirt 3,6 miljonus eiro. Vēl 3,3 miljoni eiro šiem mērķiem tiks piesaistīti no Eiropas struktūrfondiem.
Ko darīt ar "lieko"
Pašvaldībām ir jāpieņem lēmums par skolu tīkla reorganizēšanu līdz 1. martam. Pēc ministra sacītā, šobrīd norisinās aktīvas pārrunas ne vien sakarā ar pašām mācību iestādēm, bet arī par ceļu infrastruktūru un iespējām pārvadāt skolēnus.
"Kopumā arī šogad tendence būs nemainīga — tiks slēgtas un reorganizētas tās skolas, kur trūkst skolēnu. Precīzi skaitļi gan būs zināmi aptuveni aprīļa beigās," uzsvēra Šadurskis.
Tāpat Kārlis Šadurskis pastāstīja, kas tiek plānots tiem pedagogiem, kuri zaudēs darbu skolu skaita samazināšanas dēļ.
"(Šobrīd mēs) apspriežam pēdējās detaļas, bet idejiski — ja pirmspensijas vecuma pedagogs (trīs gadus pirms pensijas) ar vismaz 20 gadu stāžu skolas reorganizēšanas vai slēgšanas gadījumā zaudē darbu, viņš sešus mēnešus saņem pabalstu savas vidējās algas apmērā," paziņoja Šadurskis.
Pēc ministra sacītā, trīs mēnešus pabalsts tiks garantēts, nākamajos trīs mēnešos — ar nosacījumu, ka cilvēks tā arī neatrada citu darbu.