15:38 21 Novembris 2018
Tiešraide
  • USD1.1421
  • RUB75.0039
Farmaceitiskais preparāts Mildronāts. Foto no arhīva

Meldonija iekļaušanu melnajā sarakstā vairs apstrīdēt neizdosies

© Sputnik / Grigory Sysoev
Latvijā
Saņemt īso saiti
Latvijā izstrādātais "Mildronāts" dopinga skandāla centrā (14)
65

Pat gadījumā, ja izdotos apstrīdēt meldonija iekļaušanu aizliegto preparātu sarakstā, krievu sportisti netiks attaisnoti, uzskata jurists.

RĪGA, 14. marts — Sputnik. Meldonija iespējamā izslēgšana no Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) aizliegto preparātu saraksta neatbrīvos no soda krievu sportistus, kas pieķerti par tā lietošanu, aģentūrai R-Sport paziņojis jurists Jurijs Zaicevs.

Piektdien Federālās Medicīnas un bioloģijas aģentūras sporta medicīnas pārvaldes vadītāja Jūlija Mirošņikova paziņojusi, ka federālā aģentūra vēlas noskaidrot, kā izslēgt meldoniju no aizliegto  preparātu saraksta un izprast, kā medikaments tajā iekļauts.

"Nekas nemainīsies pat tad, ja pafantazēsim un iedomāsimies, ka pašlaik iespējams pārsūdzēt jautājumu par meldonija iekļaušanu aizliegto preparātu sarakstā un kāds šādu apelāciju patiešām iesniegtu, pat gadījumā, ja CAS piekristu tam, ka WADA ir pieļāvusi kļūdu. Brīdī, kad mūsu sportistu organismā tika konstatēts meldonijs, tas atradās aizliegto preparātu sarakstā, tātad antidopinga noteikumi ir pārkāpti," — paskaidroja Zaicevs.

Līdzstrādnieks analīžu laboratorijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Viņš norādījis, ka pat tūlīt pēc tam, kad WADA iekļāvusi meldoniju aizliegto preparātu sarakstā, būtu bijis grūti pārsūdzēt lēmumu, un pašlaik tas vairs nav iespējams.

"WADA kodeksā norādīts, ka aģentūras pieņemtos lēmumus iespējams pārsūdzēt CAS, taču neesmu par to pilnīgi pārliecināts. Tur ir punkts, kurā teikts, ka WADA lēmumi par preparātu iekļaušanu aizliegto vielu sarakstā nav apspriežami sportistu un citu personu vidū, tāpēc jautājums ir sarežģīts. Lai nu kā, CAS kodeksā norādīts apelācijas termiņš – 21 diena no lēmuma pieņemšanas brīža. Tāpēc pašlaik nav iespējams apstrīdēt meldonija iekļaušanu aizliegto preparātu sarakstā," – uzsvēra jurists.

Jautājuma būtība

Pirmā par meldoniju pastāstīja pieckārtējā "Grand Slam" turnīru uzvarētāja, Olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvēja Marija Šarapova. Tenisiste atzinusies, ka viņas dopinga analīzē atrastas aizliegtās vielas pēdas. Tas noticis Austrālijas Atklātā čempionāta laikā. Slavenā sportiste pastāstīja, ka lietojusi preparātu 10 gadus medicīnisko indikāciju dēļ, taču preparāts aizliegto vielu sarakstā iekļauts no 2016. gada 1. janvāra. Šarapova piebilda, ka viņai ieteikts preparāts "Mildronāts", un viņa nav zinājusi, ka tam ir vēl viens nosaukums – meldonijs.

"Zāles man pirmo reizi ieteica 2006. gadā. Man bija dažādas veselības problēmas, es bieži slimoju. Tika konstatēts magnija deficīts. Regulāri veicu EKG pārbaudes. Manā ģimenē jau sen ir diabēta slimnieki, un šis ir viens no daudzajiem preparātiem ko lietoju," – viņa paziņoja.

Vēlāk noskaidrojās, ka meldoniju, jeb mildronātu lietojuši daudzi krievu un ukraiņu sportisti. Tomēr preparāta izstrādātājs – profesors Ivars Kalviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs, uzskata, ka viņa lolojumu vajadzētu nevis aizliegt, bet gan ieteikt lietot visiem cilvēkiem.

"Ja es būtu Šarapovas sporta ārsts, es viņai noteikti ieteiktu lietot mildronātu," – viņš paziņoja. Šeit esam publicējuši sīkāku informāciju >>

Temats:
Latvijā izstrādātais "Mildronāts" dopinga skandāla centrā (14)

Pēc temata

Krievijas ārlietu ministrs pieprasījis skaidrojumu par meldonija aizliegumu
"Meldonijs Ļeontjevičs", jeb Kā ķīmiķis no Rīgas mainījis Krievijas ministra vārdu
Preparāta izstrādātājs: Šarapovas organismā atrastais meldonijs nav dopings
Meldonijs konstatēts Eiropas spēļu dalībnieku organismā

Galvenie temati