10:43 24 Marts 2019
Tiešraide
  • USD1.1302
  • RUB72.7425
Rezervuāri naftas produktu uzglabāšanai

Baltkrievija pieprasa no Lietuvas 69 miljonus eiro par nosūknēto naftu

© Sputnik / Максим Богодвид
Baltijā
Saņemt īso saiti
26

"Orlen Lietuva" izsūknējusi no natfas cauruļvada "Družba" tehnoloģisko naftu, ko uzņēmums "Polocktransņeftj Družba" uzskata par savējo. Baltkrievijas puse vērsusies tiesā.

RĪGA, 28. aprīlis - Sputnik. Baltkrievijas kompānija "Polocktransņeftj Družba" (tas ir Baltkrievijas naftas un ķīmijas koncerna "Belņeftehim" uzņēmums) tiesā cenšas panākt no Lietuvas uzņēmuma "Orlen Lietuva" kompensāciju 68,9 miljonu eiro apmērā par naftu, kas glabājās 2006. gadā slēgtajā naftas cauruļvada "Družba" iecirknī Lietuvā, informē naviny.by.

29. martā Šauļu apgabala tiesa noraidīja Baltkrievijas kompānijas prasību pret uzņēmumu "Orlen Lietuva", ņemot vērā iztecējušo noilguma laiku, taču Baltkrievijas puse var pārsūdzēt šo lēmumu Lietuvas Apelācijas tiesā.

"Polocktransņeftj Družba" uzskata, ka tehnoloģiskā nafta, kas glabājās 2006. gadā slēgtajā naftas cauruļvada "Družba" iecirknī Lietuvā un nepieciešana cauruļvada darbības nodrošināšanai, ir tās īpašums. Savukārt "Orlen Lietuva" 2015. gadā "apkārtējās vides aizsardzības apsvērumu dēļ" izsūknēja naftu no cauruļvada Lietuvas teritorijā, nesaskaņojot jautājumu ar Baltkrieviju un neapmaksājot naftu.

Strīds Latvijā

Līdzīga problēma radusies starp "Polocktransņeftj Družba" un Latvijas kompāniju LatRosTrans. 2010. gadā LatRosTrans pieņēma lēmumu nosūknēt tehnoloģisko naftu cauruļvadā Polocka-Ventspils ("Družba" daļa, kas ved cauri Latvijas teritorijai — red.). Nepieciešamību nosūknēt naftu Latvijas uzņēmums pamatoja ar apkārtējās vides apdraudējumu. Ziņots, ka naftas cauruļvadā atradās aptuveni 150 tūkstoši tonnu naftas aptuveni 50 miljonu eiro vērtībā.

Baltkrievijas uzņēmums "Polocktransņeftj Družba" iesniedza tiesā prasību pret LatRosTrans. Divas Latvijas tiesu instances atzina, ka nafta cauruļvadā Polocka-Ventspils nav Baltkrievijas kompānijas īpašums. Pēc tam sekoja negaidīts Augstākās tiesas lēmums par to, ka abās iepriekšējās instancēs, iespējams, kļūdaini interpretēti 90. gadu sākumā parakstītie dokumenti. Tiesa Latvijā nonāca pie slēdziena, ka, saskaņā ar Aktu par Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas teritorijā izvietoto īpašumu sadali, nafta pieder Novopolickas naftas transporta uzņēmumam "Družba", kas vēlāk tika pārveidots par AAS "Polocktransņeftj Družba". Tiesvedība turpinās.    

Pēc temata

Naftas produkti aiziet no Latvijas ostām: Krievijā strauji aug kravu apstrāde
Eksperti: naftas kravu pārcelšana no Baltijas ostām uz Sanktpēterburgu ir utopiska
Kamēr Latvija rēķinājusi tranzīta tarifus, Lietuva parakstīja kravu līgumus
Latvijas uzņēmums: dīzeļdegvielas tranzīts samazinās, no "caurules" zog

Galvenie temati