02:17 03 Decembris 2016
Tiešraide
Alus festivāls

Pētījums: Baltijas valstīs dzīvo nejūtīgi cilvēki

© Sputnik / Igor Maiden
Baltijā
Saņemt īso saiti
88

Empātijas spēja Baltijas valstīs ir viena no zemākajām visā pasaulē, liecina Mičiganas universitātes psihologu un sociologu pētījums.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. Pētnieki no Mičiganas universitātes secinājuši, ka Baltijas valstīs un Austrumeiropā dzīvo vieni no cietsirdīgākajiem cilvēkiem pasaulē, vēsta LSM.lv.

Psiholoģijas profesora Viljama Čopika vadītais zinātniskais kolektīvs izpētīja 63 valstu iedzīvotājus. Viņiem tika piedāvāta iespēja aizpildīt anketas tiešsaistē ar mērķi noskaidrot empātijas līmeni.

Jautājumi bija sastādīti tā, lai, pēc pētījuma autoru domām, būtu iespējams spriest par respondentu spēju just līdzi un novērtēt viņu tieksmi izprast citu cilvēku viedokli.

Pēc vairāk nekā 104 tūkstošu anketu apstrādes tika aprēķināts katras valsts iedzīvotāju empātijas līmenis.

Izrādījies, ka visaugstākais empātijas līmenis ir Ekvadorā – tās iedzīvotāji saņēmuši 3,97 punktus.

Lietuvu pētnieki novietojuši pēdējā vietā (3,15 punkti).

Arī Igaunija un Latvija nokļuvušas reitinga pēdējās vietās ar 3,27 un 3,37 punktiem.

"Šīs valstis atrodas netālu viena no otras iegūto punktu ziņā – nelielā atšķirība var likt mainīt to vietas sarakstā par dažām pozīcijām," – paskaidroja pētījuma autors profesors Čopiks.

Uz jautājumu par zemā empātijas līmeņa iemesliem Austrumeiropā profesors atbildēja, ka šajā ziņā pētniekiem vēl nav drošas pārliecības. Šo rādītāju, iespējams, ietekmējuši vairāki faktori.

Piemēram, zināmas pēdas, iespējams, atstājusi valstu ekonomiskā un politiskā vēsture, viņš paskaidroja.

Galvenie temati

 • Islāma valsts kaujinieks

  Teroristu grupējums uzbrukumiem Rietumos attīsta jaunas taktikas, un eksperti uzskata, ka visticamākais mērķis ir Francija, tomēr uzbrukumu risks pastāv arī Beļģijā, Nīderlandē, Lielbritānijā un Vācijā.

  10
 • Ārste. Foto no arhīva.

  Ģimenes ārstus satrauc divi jautājumi: e-veselības sistēmas ieviešana un atalgojuma jautājums. Lai gan viens no jautājumiem šodien daļēji atrisināts, atalgojuma pieaugums visiem nozares mediķiem nākamgad nav plānots.

  6
 • Krievijas prezidents Vladimirs Putins

  Dokumentā apkopoti galvenie principi, uz kuru pamata tiks veidota ārpolitiskā saziņa ar citām pasaules valstīm. Īpaša uzmanība piešķirta bruņojuma samazināšanai, attiecībām ar ASV un NATO, situācijas attīstībai Sīrijā, kā arī Krievijas politikai austrumu virzienā.

  24